Kochaj siebie i badaj
Justyna Pronobis-Szczylik o tym, skąd się bierze powszechny lęk przed badaniami kontrolnymi i jak go zwalczyć.
Justyna Pronobis-Szczylik jest psychologiem klinicznym, psychoterapeutką i psychoonkologiem.
Leszek Zych/Polityka

Justyna Pronobis-Szczylik jest psychologiem klinicznym, psychoterapeutką i psychoonkologiem.

Paweł Walewski: – Jak pewnie większość ludzi boję się badań kontrolnych. A precyzyjniej mówiąc, boję się ich wtedy, kiedy przeczuwam, że wynik może być niepomyślny. Czy to normalne?
Justyna Pronobis-Szczylik: – Nie jest pan wyjątkiem. Zazwyczaj w sytuacji zagrożenia reagujemy strachem. Dlatego strach przed badaniami to częsty objaw występujący niemal u wszystkich. Tylko na nielicznych działa mobilizująco i popycha do decyzji – pójdę się sprawdzić. Cała reszta z powodu strachu lub innych powodów zapomina lub odkłada je na później.

To chyba nie jest zdrowe?
Ale głęboko tkwi w naszej naturze. Tak głęboko, że nieraz sporo czasu zabiera dotarcie do źródeł tej trwogi. U niektórych osób jest ona na tyle silna i paraliżująca, nawet z przejawami paniki, że korzystają z psychoterapii, by dać sobie z tym radę. I mówię tu o zwykłych ludziach, bez zaburzeń psychicznych.

W czym może pomóc taka psychoterapia?
W uzmysłowieniu sobie, co stoi za obezwładniającą siłą destrukcji w psychice, która nie pozwala mi zająć się sobą z należytą troską i uwagą. Gdy pytam, dlaczego boisz się badań, słyszę najczęściej odpowiedź: bo lepiej nie wiedzieć, że dzieje się ze mną coś złego. Nawet jakbym miał lub miała raka, cukrzycę albo jakąkolwiek inną poważną chorobę.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj