Jak sobie radzić z chorobą najbliższych?
Troska ma granice
Jak radzić sobie z chorym w rodzinie: jego emocjami, własnymi nerwami, trudami codziennej opieki.
Opieka domowa nad osobą chorą to wielkie wyzwanie, musimy jednak uwierzyć, że jesteśmy w stanie mu sprostać.
Getty Images

Opieka domowa nad osobą chorą to wielkie wyzwanie, musimy jednak uwierzyć, że jesteśmy w stanie mu sprostać.

Ciężka choroba w rodzinie zmusza nas do konfrontacji z mnóstwem problemów. Sytuacja jest tym bardziej skomplikowana, że zazwyczaj czujemy się zupełnie nieprzygotowani do zmagania z cierpieniem kogoś z naszych bliskich. Mając świadomość tego, że przemijanie i wszystko, co z tym związane, jest elementem życia, że nikt z nas przed tym nie ucieknie, jednocześnie w codziennym życiu na ogół staramy się omijać myśli na temat chorób, kalectwa, bólu (żyjąc np. irracjonalnym złudzeniem, że nasi rodzice zawsze będą sprawni i zdrowi), gdyż wywołują one w nas zbyt duży lęk. Kiedy więc ciężka przypadłość oraz widmo śmierci pojawiają się w rodzinie – niezależnie od tego, czy dotyczy to rodziców, partnera, dzieci – stajemy przed koniecznością poradzenia sobie z wieloma problemami i emocjami. To m.in.:

• Zaburzenia rytmu życia (np. codzienne dojeżdżanie do szpitala do pacjenta) – szczególnie w sytuacji, gdy są małe dzieci, które wymagają stałego rozkładu dnia.

• Kłopoty finansowe – wydatki na leczenie, zmiana sytuacji związana z utratą pracy przez chorego lub koniecznością ograniczenia pracy przez zdrowego członka rodziny.

• Zaburzenia planów krótkoterminowych – rezygnacja z planowanych zajęć czy wyjazdów.

• Zaburzenia planów długofalowych – konieczność przerwania czy zmiany pracy.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj