Nieodparte poszukiwanie doznań

Zatruci głodem
Narkotyki: dlaczego jedni uzależniają się, a inni – nie?
Jak szacuje „The Economist. The World in 2014”, biznes narkotykowy to dochody rzędu 300 mld dol. rocznie i ćwierć miliarda klientów.
Getty Images

Jak szacuje „The Economist. The World in 2014”, biznes narkotykowy to dochody rzędu 300 mld dol. rocznie i ćwierć miliarda klientów.

Amerykański aktor Philip Seymour Hoffman został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w lutym 2014 r. We krwi 46-letniego aktora znaleziono ślady heroiny, kokainy, amfetaminy oraz leków przeciwlękowych i nasennych. Hoffman zmarł w wyniku ciężkiego zatrucia organizmu tymi substancjami. Świat obiegł jeszcze jeden szczegół – że aktor został znaleziony z igłą wbitą w ramię. Po jego śmierci amerykański magazyn „New Yorker” nie szczędził słów żalu. Pisano, że nie będzie jeszcze długo kogoś takiego jak on. Laureat Oscara z 2005 r. za główną rolę w „Capote”. Trzykrotnie nominowany do tej nagrody za role drugoplanowe. Pięciokrotnie – do Złotych Globów. Również aktor i reżyser ­teatralny. Producent filmowy. Ojciec trójki dzieci. Gdy Hoff­man miał 22 lata, poszedł na odwyk. Był wtedy ­uzależniony od narkotyków i alkoholu. Przez następne 23 lata nie brał nic. Do czasu.

Definicja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szeroko stosowana, mówi o tym, że uzależnienie to stan okresowego lub chronicznego zatrucia organizmu, wynikający z systematycznego zażywania pewnej substancji. Warto uzupełnić jeszcze tę definicję. Uzależnienie to psychiczny przymus zażywania określonej substancji, problemy z kontrolowaniem zachowania związanego z jej zażywaniem (na początku wyrażane humorystycznie: „Mogę rzucić, kiedy zechcę. Ale nie chcę”) i fizjologiczne objawy związane z zaprzestaniem jej przyjmowania (w przypadku heroiny są to drżenie mięśni, wymioty, biegunka, a nawet zapaść lub śmierć).

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj