Ja My Oni

Ogólnopolski Dzień bez Długów: Jak nauczyć się oszczędzać i się nie zapożyczać

O tym, jak nauczyć się oszczędzać

Shutterstock
Prof. Agata Gąsiorowska o psychologii oszczędzania.
Dr hab. Agata Gąsiorowska jest psychologiem ekonomicznym.Leszek Zych/Polityka Dr hab. Agata Gąsiorowska jest psychologiem ekonomicznym.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 17. „Pieniądze. Urok i ułuda”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Katarzyna Czarnecka: – Jak się nauczyć odkładania pieniędzy?
Agata Gąsiorowska: – A nie zapyta pani, co to w ogóle jest oszczędzanie? To ważne, bo pod tym pojęciem kryją się dwie sytuacje. Wymagające podobnych cech, ale związane z innym postępowaniem. Oszczędzamy po to, żeby móc ponieść później większe wydatki: kupić mieszkanie, nowy komputer, pojechać na wakacje; lub – na czarną godzinę, czyli żeby w przyszłości mieć jakiś finansowy bufor. Tego samego słowa używamy na określenie sytuacji, kiedy po prostu staramy się zmieścić w miesięcznym budżecie. Kiedy oszczędzamy wodę, prąd czy gaz, żeby ponosić mniej stałych kosztów i kupujemy wyłącznie rzeczy niezbędne.

I tu ujawnia się paradoks. Jesteśmy w stanie zacisnąć pasa, kiedy trzeba spiąć początek miesiąca z końcem, uważamy, że to jest w zasięgu naszych możliwości. A nie jesteśmy w stanie zrobić tego samego po to, żeby uskładać pieniądze na później. Ponad dwie trzecie Polaków deklaruje, że to jest bardzo mądre i rozsądne, a mimo to prawie tego nie robimy. Tymczasem mechanizmy psychologiczne, które stoją za każdym z tych rodzajów oszczędzania, są dokładnie takie same.

Jeśli nie zarabia się za dużo albo jeszcze ma się nieregularne dochody, to moim zdaniem jest problem.
Nie zgadzam się.

Ja My Oni „Pieniądze: urok i ułuda” (100090) z dnia 02.02.2015; Jak pieniędzy nie tracić; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Ogólnopolski Dzień bez Długów: Jak nauczyć się oszczędzać i się nie zapożyczać"
Reklama