Ja My Oni

Antyaktywiści

Polska młodzież politycznie bierna

Marsz Miliona Masek zorganizowany przez aktywistów z ruchu Anonymus, Warszawa, 2014 r. Marsz Miliona Masek zorganizowany przez aktywistów z ruchu Anonymus, Warszawa, 2014 r. Krystian Dobuszyński / Reporter
Dlaczego polska młodzież deklaruje największą w Europie niechęć do polityki?

Dziewięciu na dziesięciu polskich nastolatków jest przekonanych, że politycy dbają jedynie o swoje kariery. Niemal 8 na 10 ankietowanych twierdzi, że nie ma żadnego wpływu na to, co robi rząd, a trzy czwarte uczniów nie potrafi sprecyzować swoich poglądów politycznych. „Raczej uważną” obserwacją sceny politycznej pochwalił się raptem co dziesiąty uczeń, a „bardzo uważną” – 3 proc. To wyniki przeprowadzonych przez CBOS w 2013 r. badań uczniów ostatnich klas liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych. Jednocześnie osoby w wieku 18–24 lat wykazują najwyższy spośród wszystkich grup wiekowych poziom nieufności – wynika z sondażu CBOS z 2012 r.

Badacze społeczni alarmują już od kilku lat: młodzi ludzie są politycznie wyalienowani, zniechęceni i bierni. Raczej nie uczestniczą w wyborach, a jeśli już pójdą do urn, oddają swój głos bez głębszej refleksji. Aktywność polityczna bynajmniej nie jest tym, czemu chcą poświęcić wolny czas.

Wolontariat tak, polityka nie

Dr hab. Beata Krzywosz-Rynkiewicz, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, i prof. SWPS dr hab. Anna Zalewska z Wydziału Zamiejscowego w Poznaniu postanowiły sprawdzić, jak wyglądają zachowania obywatelskie młodych Polaków w porównaniu z młodymi Europejczykami. Analizy były prowadzone w 11 krajach wśród osób w wieku 11–19 lat, zaś samą kategorię obywatelstwa badaczki podzieliły na kilka obszarów: obywatelstwo pasywne (zachowania związane z poczuciem tożsamości narodowej, szacunek do symboli narodowych, patriotyzm), obywatelstwo pasywne (gotowość do głosowania, dobre wykonywanie swoich obowiązków i powinności) oraz obywatelstwo aktywne, w tym społeczne (m.

Ja My Oni „Psychologia i polityka” (100095) z dnia 26.04.2015; Ci, którzy są rządzeni; s. 118
Oryginalny tytuł tekstu: "Antyaktywiści"
Reklama