Jak się tworzy język propagandy
Szczepionka na Goebbelsa
Jak działa propaganda i jak się jej oprzeć.
W języku propagandy odmiennie etykietowana jest przemoc grupy własnej i obcej.
Mirosław Gryń/Polityka

W języku propagandy odmiennie etykietowana jest przemoc grupy własnej i obcej.

Słownikowa definicja pojęcia propaganda brzmi: (od łac. propagare – rozszerzać, rozciągać, krzewić) to działanie zmierzające do ukształtowania poglądów i zachowań zbiorowości lub jednostki, polegające na manipulacji intelektualnej i emocjonalnej (czasem z użyciem jednostronnych, etycznie niewłaściwych lub nawet całkowicie fałszywych argumentów). Gdy propaganda zmierza do upowszechnienia trwałych postaw społecznych, stanowi jeden z elementów indoktrynacji.

Holocaust byłby nie do pomyślenia bez Goebbelsa i takich gazet jak „Der Stürmer”. Ludobójstwo w Rwandzie – bez rozgłośni Radio Télévision Libre des Mille Collines. Hitler już w 1923 r. pisał w „Mein Kampf” o propagandzie, że jest to broń najokrutniejsza – humanitarna, a prowadząca do szybkiego zwycięstwa. Miał, rzecz jasna, na myśli tę najbardziej krwiożerczą z odmian propagandy, która nakłania do przemocy międzygrupowej.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj