Na czym polega terapia poznawczo-behawioralna
Idea, teoria, historia.
Aaron Beck (ur. 1921), uznawany za ojca terapii poznawczo-behawioralnej (CBT, ang. cognitive-behavioral therapy)
Beck Institute

Aaron Beck (ur. 1921), uznawany za ojca terapii poznawczo-behawioralnej (CBT, ang. cognitive-behavioral therapy)

O mały włos świat psychoterapii wyglądałby dziś zupełnie inaczej. Aaron Beck (ur. 1921), człowiek powszechnie uznawany za ojca terapii poznawczo-behawioralnej (CBT, ang. cognitive-behavioral therapy), został bowiem psychiatrą i psychoterapeutą właściwie przez przypadek.

Nie mając jasnych preferencji, czym dokładnie chciałby się zajmować po studiach medycznych na Yale University, wybrał neurologię i rozpoczął rezydenturę lekarską w szpitalu w stanie Massachusetts. Tu jednak okazało się, że na jego oddziale neuropsychiatrycznym, znajdującym się pod wpływem Bostońskiego Instytutu Psychoanalitycznego, brakuje psychiatrów i na polecenie szefa musiał zmienić na pół roku profil stażu. Wprawdzie był mocno sceptyczny wobec psychoanalizy, ale koledzy w szpitalu przekonywali go, że jej nie rozumie z powodu własnych, nieuświadomionych oporów.

Postanowił więc pogłębić swoją wiedzę na temat koncepcji Freuda. W 1958 r. ukończył kurs w Filadelfijskim Instytucie Psychoanalitycznym, a rok później zdobył grant naukowy na badania dotyczące snów pacjentów z depresją, które miały potwierdzić założenia psychoanalizy. Jednak zamiast tego stworzył własną terapię – poznawczą.

Analizując treści snów, zauważył bowiem, że istnieje o wiele prostsze ich wytłumaczenie niż proponowane przez psychoanalizę. Odrzucił jej założenia teoretyczne, przyjmując, że sny odzwierciedlają sposób widzenia siebie na co dzień: jeśli jego pacjenci przeżywają siebie we śnie jako ofiarę losu, to dlatego, że tak o sobie myśleli na jawie.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj