Jak odnaleźć się w powojennej rzeczywistości
Myśli o misji
Stres bojowy: jak wyleczyć człowieka z wojny.
Na wojnie oprócz bliskości niebezpieczeństwa stresujące może być wszystko.
Robert Pałka/www.Fotos-Art.pl

Na wojnie oprócz bliskości niebezpieczeństwa stresujące może być wszystko.

Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego w 2012 r. odnaleźli w górskim szałasie młodego mężczyznę. Był skrajnie wyczerpany – wyziębiony i głodny. Nie reagował na pytania lekarzy i policjantów, nie było więc wiadomo, kim jest. Jego wychudzoną twarz – zobojętniałą, z nieruchomym wzrokiem – pokazały telewizje. Rodzina i przyjaciele rozpoznali Włodzimierza, chorążego, który na misjach w Iraku i Libanie odpowiadał m.in. za rozpracowywanie wroga i werbowanie agentów.

Historia „człowieka z gór” obiegła prawie wszystkie media. Opowiedziano też ponownie inne historie weteranów, którzy po powrocie z misji nie byli w stanie odnaleźć się w dawnej rzeczywistości. Jak choćby tego, który po odbyciu służby w Afganistanie odszedł z wojska, a któregoś dnia po prostu wyszedł z domu i wędrował przed siebie. Po kilku tygodniach odnaleziono go w Szwecji. Miał takie odmrożenia, że nieomal nie amputowano mu nóg.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj