Ja My Oni

Pas dla pasów cnoty

Kobiecość: pozorne wyzwolenie

„Maja ubrana” Francisco Goi „Maja ubrana” Francisco Goi Jose Baztan Lacasa / BEW
Dlaczego w XXI w. cielesność i seksualność kobiet są represjonowane.
„Maja naga” Francisco Goi. W języku hiszpańskim słowo maja oznacza młodą, urodziwą kobietę – ślicznotkę.Jose Baztan Lacasa/BEW „Maja naga” Francisco Goi. W języku hiszpańskim słowo maja oznacza młodą, urodziwą kobietę – ślicznotkę.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 22. „Dusza i ciało”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Czy Polki są zadowolone z seksu? Według raportu „Seksualność Polaków 2011”, przygotowanego pod kierownictwem prof. Zbigniewa Izdebskiego, swoje życie seksualne za satysfakcjonujące uważa 67 proc. pań. Wyniki badań firmy Durex z 2014 r. to potwierdzają. W czym zatem problem? W tym, że w żadnym z tych badań nie pytano kobiet, jak to zadowolenie rozumieją. Czy oznacza ono dla nich radość? Psychofizyczne uniesienie? Czy wykorzystują związany z seksem potencjał budowania głębokich relacji z własnymi ciałami i partnerami, co służy rozwojowi osobistemu i społecznemu? Czy raczej deklarują zadowolenie z seksu, bo nie znają jego możliwości i niewiele oczekują? A może jest on na tyle rzadki, że zapewnia im święty spokój od własnych ciał i wymagań mężów lub kochanków?

Sondaż wykonany kilka lat temu przez Dentim Body Care wykazał, że tylko 7 proc. Polek jest zadowolonych ze swojego wyglądu. Reszta cierpi na kompleksy związane z wagą, zmarszczkami, wielkością lub jędrnością biustu bądź pośladków, problemami skórnymi. Czy można oddawać się seksualnej rozkoszy, mając w świadomości „niewłaściwą”, naznaczoną cellulitem fakturę swojej pupy? Nie bardzo. A przecież ciało i osiągana dzięki niemu rozkosz nie potrzebują „wyglądać”. Jednak żeby to zauważyć, odpowiedniej kondycji potrzebują umysły kobiet.

Ja My Oni „Dusza i ciało” (100108) z dnia 09.05.2016; Piękno i seks; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Pas dla pasów cnoty"
Reklama