Ja My Oni

Ach, te baby

Jak geny i hormony kształtują kobiecość

Jesteśmy uważniejszymi obserwatorkami i na tej podstawie budujemy swoje przeczucia. Jesteśmy uważniejszymi obserwatorkami i na tej podstawie budujemy swoje przeczucia. Jurica Koletić / Unsplash
Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta o kobiecej biologii, sile i słabościach z nią związanych.
Prof. Violetta Skrzypulec-PlintaLeszek Zych/Polityka Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta

Paweł Walewski: – Przychodzi mężczyzna do ginekolożki, doświadczonej lekarki położniczki…
Violetta Skrzypulec-Plinta: – Typowy facet: zabłądził lub pomylił gabinety!

Chcę porozmawiać o kobiecej biologii. O tym, co was kształtuje, daje życiowy napęd i odróżnia od konstruktu zwanego mężczyzną.
Mamy zacząć od anatomii?

To byłoby zbyt oczywiste. Zadam trudniejsze pytanie: czy jest pani szczęśliwa, będąc kobietą?
Wszystko, co najlepsze przytrafiło mi się w życiu, zawdzięczam swojej płci. Jesteśmy pracowite, lepiej od mężczyzn zorganizowane, nie układamy się przy wódce ani nie robimy biznesów pod stołem. Już tylko dlatego miło być kobietą, czego – mam wrażenie – młodsze pokolenie nie docenia. Kiedy ostatnio weszłam na wykład dla 150 studentek położnictwa i zapytałam, czy wiedzą, że mogą się dziś uczyć dzięki poświęceniu swoich prababek walczących o prawa kobiet, nie było z ich strony żadnej reakcji! To mnie martwi, bo rośnie generacja nieprzekonana do swojej kobiecości. A ja się wciąż z jej siłą utożsamiam: uczestniczyłam w Czarnym Marszu w Warszawie, moja córka – w Krakowie. Kiedy trzeba było walczyć o pigułkę po stosunku, to w internecie pierwsza podpisałam się pod petycją.

Świadomość przynależności do płci… Kiedy się to właściwie zaczyna?
Na bardzo wczesnym etapie rozwoju, już w łonie matki. Gdy rodzice powiadomieni o płci swojego dziecka mówią do niego po imieniu, głaszcząc brzuch, to ono odbiera te bodźce. Co prawda ja akurat buntuję się trochę, kiedy matka koniecznie chce znać płeć dziecka przed porodem, bo uważam, że powinna to być dla niej radosna niespodzianka.

Ja My Oni „Kobieta: instrukcja obsługi" (100116) z dnia 13.02.2017; Jako człowiek; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Ach, te baby"
Reklama