Skąd biorą się stereotypy o singielkach?
Era panny
Jak się czują współczesne singielki i jak społeczeństwo je widzi.
Europejskie singielki jeszcze w XIX i na początku XX w. były zobligowane do świadczenia pomocy rodzinie, u której zamieszkiwały.
Carmen Jost/Flickr CC by 2.0

Europejskie singielki jeszcze w XIX i na początku XX w. były zobligowane do świadczenia pomocy rodzinie, u której zamieszkiwały.

Singielki – bezsprzecznie nowe, potężne zjawisko w życiu społecznym. Ale i potoczne wyobrażenia na ich temat, i obraz wyłaniający się z badań naukowych nie jest jednoznaczny. Wykształcone, kreatywne profesjonalistki, szczęśliwe w swej niezależności i autonomii? Czy jednak kobiety, które wcześniej czy później dopada samotność i społeczne piętno zgorzkniałej starej panny?

Elżbieta wiosny nie czyni

Dr Julita Czernecka, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego, w książce „Wielkomiejscy single” przekonuje, że życie samotne z wyboru istniało w każdym społeczeństwie, niezależnie od epoki i typu kultury. W czasach przednowoczesnych decydowały się nań osoby pełniące ważne funkcje w swoich społecznościach: kapłani, szamani, wróżbici, artyści i filozofowie, albo też funkcjonujący na marginesie życia społecznego: włóczędzy, dziwacy i żebracy. W kulturze europejskiej szmat czasu małżeństwo stanowiło kontrakt zabezpieczający jednostkę pod względem ekonomicznym oraz gwarantujący możliwość reprodukcji. Wyjąwszy osoby wybierające celibat umotywowany religijnie (księża, zakonnice, zakonnicy), wszystkich innych, którym nie udało się małżeństwa zawrzeć, uznawano za nieszczęśliwych, pokrzywdzonych przez los, bez perspektyw na dostatnie życie. Szczególnie negatywnie postrzegano niezamężne kobiety. Stygmatyzowano je jako stare panny, bezużyteczne dla rodziny i społeczeństwa. Zakładano, że nie udało im się zdobyć męża ze względu na defekty natury fizycznej, psychicznej, społecznej lub brak godziwego posagu.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną