Ja My Oni

Czy biologia i cywilizacja są wrogie mężczyznom?

Mężczyźni żyją przeciętnie kilka lat krócej od kobiet. Mężczyźni żyją przeciętnie kilka lat krócej od kobiet. Malwina Mosiejczuk
Czy natura jest samolubną kobietą, skoro celowo dręczy mężczyzn, zastawiając pułapki na ich psychikę i ciało.
Natura już u zarania dziejów uformowała mężczyznę na myśliwego, który uganiał się za zwierzyną.Malwina Mosiejczuk Natura już u zarania dziejów uformowała mężczyznę na myśliwego, który uganiał się za zwierzyną.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 26. „Mężczyzna: instrukcja obsługi zwłaszcza dla kobiet”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Rodzaj męski jest bliski wyginięcia, a cywilizacja dramatycznie niszczy mężczyznom zdrowie. To powszechnie znany lament. Nad uwiądem symboli męskości biolodzy i antropolodzy załamują ręce od dawna, ale – szczęśliwie – żadna z ich teorii jeszcze się nie sprawdziła.

Być może zatem biadanie nad zagładą męskiego pierwiastka jest przedwczesne. A jeśli siła męskiego ego – czerpana z chromosomu Y oraz testosteronu – ma jeszcze inne, nieodkryte źródło? Istota słaba nie mogłaby przecież wciąż odradzać się jak Feniks z popiołów. A mężczyźni nie wymierają. Wciąż rządzą światem, giną na wojnach, uwodzą, kochają, wychowują dzieci, przebierają się nieraz w sukienki i malują oczy. Są różni. I niewykluczone, że dlatego właśnie jeszcze długo pożyją.

W niewoli libido

„Mężczyzna współczesny nie musi być ani piękny, ani przystojny, ale musi być wypielęgnowany. Oczywiście na sposób męski!” – to jedna z porad Michaliny Wisłockiej, którą można znaleźć w jej „Sztuce kochania” (książce znowu dziś bardzo modnej dzięki świetnemu filmowi o życiu autorki).

Wisłocka – jak przypomina jej kolega po fachu prof. Zbigniew Izdebski – miała tradycyjne poglądy dotyczące wzorców kobiecości i męskości, a także podziału ról w związkach i małżeństwie.

Ja My Oni „Mężczyzna: instrukcja obsługi" (100120) z dnia 22.05.2017; Jako człowiek; s. 14
Reklama