Jak uczyć dzieci samoregulacji
Akcja regulacja
Jak nauczyć dziecko (i siebie) odnajdowania stanu równowagi.
Przeładowany bodźcami urbanistyczny świat powoduje, że także najmłodsi są wystawieni na rozmaite stresory.
Mirosław Gryń/Polityka

Przeładowany bodźcami urbanistyczny świat powoduje, że także najmłodsi są wystawieni na rozmaite stresory.

Są rozkojarzone, nadmiernie pobudzone, impulsywne. Mają kłopoty z koncentracją uwagi, nauką i zachowaniem. Dr Stuart Shanker stawia tezę, że wiele problemów, z którymi borykają się obecnie dzieciaki, to efekt nadmiernego stresu. Według niego to, czego potrzebują, to nauczenie się panowania nad swoimi reakcjami stresowymi i poziomem pobudzenia oraz zarządzania swoją energią. Czyli samoregulacji. Stworzył więc metodę zwaną Self-Reg, którą razem z zespołem specjalistów wdraża w wielu szkołach na całym świecie, od Kanady po Daleki Wschód. Prowadzi instytut, a w nim badania, szkolenia, kursy online, wydaje magazyn dla rodziców. W Polsce ukazał się napisany przez niego wspólnie z Theresą Barker poradnik „Self-Reg. Jak pomóc dziecku (i sobie) nie dać się stresowi i żyć pełnią możliwości”.

Z nogą na gazie lub na hamulcu

Przeładowany bodźcami urbanistyczny świat powoduje, że także najmłodsi są wystawieni na rozmaite stresory. Ich lista jest nieskończenie długa i niepowtarzalna ze względu na to, że każde dziecko jest inne. Problem w tym, że większość ma ogromny problem z wyrażeniem tego, co czuje, i często nie zdaje sobie sprawy, że znajduje się pod wpływem stresu. Pokazuje to dorosłym za pomocą zachowania, stanów fizycznych i emocjonalnych, które oni nie zawsze dobrze odczytują. Nagła impulsywność, zmienność nastroju, płaczliwość albo agresja mogą być przejawem tego, że dziecko z czymś nie daje sobie rady. Dlatego w Self-Reg problematyczne zachowania są traktowane jako bezcenne wskaźniki nadmiernego stresu.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj