Empatia – za i przeciw
W skórze drugiego człowieka
Czy empatię da się łatwo zdefiniować i czy jest ona wyłącznie pozytywnym zjawiskiem.
Zdaniem Paula Blooma z moralnego punktu widzenia bylibyśmy bez empatii lepszymi istotami.
Igor Morski/Polityka

Zdaniem Paula Blooma z moralnego punktu widzenia bylibyśmy bez empatii lepszymi istotami.

Słowo empatia – jak wyliczył prof. Paul Bloom, psycholog z Yale University – można dziś znaleźć w tytułach ponad tysiąca pięciuset książek oferowanych przez księgarnię internetową amazon.com. Jedną z nich jest publikacja wydana w 2009 r. przez badacza życia szympansów prof. Fransa de Waala z Uniwersytetu Emory i zatytułowana „The Age of Empathy: Nature’s Lessons for a Kinder Society”, co można przetłumaczyć: „Wiek empatii: lekcje płynące z natury dla życzliwszego społeczeństwa”. Przekonuje w niej, że to, czego ludzkości obecnie najbardziej potrzeba, to empatia dla innych, obcych, różniących się od nas. W tym samym roku również znany amerykański aktywista Jeremy Rifkin wydał książkę „The Empathetic Civilization”, czyli „Empatyczna cywilizacja”, w której pisze, że jedynym sposobem przetrwania ludzkości jest zwiększenie „globalnej empatii”.

O empatii mówią też chętnie znane osobistości. Barack Obama po pierwszym spotkaniu z papieżem Franciszkiem stwierdził, że z powodu braku empatii tak łatwo przychodzi nam wszczynanie wojen oraz ignorowanie bezdomnych na ulicach. A były szef Microsoftu Bill Gates i jego żona Melinda, którzy od lat poświęcają się działalności charytatywnej, zaapelowali podczas wystąpienia w 2014 r. przed studentami Stanford University, by ci rozwijali i poszerzali swoje empatyczne zdolności, niezbędne dla uczynienia świata lepszym.

Od zarażenia do poznania

Rifkin, de Waal, Obama czy Gates pisząc i mówiąc o empatii, nie mają wątpliwości, czym ona jest, ani o jej jednoznacznie pozytywnym wpływie na ludzi.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj