Ja My Oni

Obok umysłu

Obok umysłu, czyli czym jest i po co człowiekowi intuicja

Człowiek uruchamia intuicję za każdym razem, gdy musi kogoś lub coś szybko ocenić czy podjąć decyzję w stresujących warunkach, przy ograniczonej ilości informacji. Człowiek uruchamia intuicję za każdym razem, gdy musi kogoś lub coś szybko ocenić czy podjąć decyzję w stresujących warunkach, przy ograniczonej ilości informacji. Mirosław Gryń / Polityka
Czym jest i po co człowiekowi intuicja.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 28. „O niezwykłych zdolnościach umysłu”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Czy jest ci teraz wygodnie? Podoba ci się okładka tego numeru? Czy człowiek, z którym ostatnio rozmawiałaś, jest osobą dominującą? Czy możesz mu zaufać? Czy masz intuicję? Człowiek to po prostu wie, więc odpowiedzi na każde z tych pytań udziela automatycznie. Pojawiają się one w jego umyśle szybko, bez szczególnego rozważania za i przeciw, jakby znikąd. Niemal bezwysiłkowo, z poczuciem oczywistości. Kluczem jest tu słowo niemal. Aby odpowiedzieć, umysł wykonuje bowiem ogrom mentalnej pracy. Wnikliwie obserwuje, analizuje i porównuje ogromną ilość bieżących i zmagazynowanych w przepastnych archiwach pamięci danych, dokonuje serii wielozmiennowych ocen. A wszystko to nieświadomie, jakby poza „wzrokiem” człowieka. Dzięki intuicji. Z tej milczącej, odbywającej się pod powierzchnią świadomości, nieustannej pracy umysłu biorą się wrażenia, domysły, osądy, przeczucia i większość decyzji.

Wewnętrzny GPS

Jak szacuje izraelsko-amerykański psycholog i ekonomista Daniel Kahneman, laureat Nagrody Nobla za odkrycia, które podważyły model racjonalności ludzkich osądów i decyzji, codziennie człowiek podejmuje ich od 2 do 10 tys. Są wśród nich te zasadnicze (Gdzie zamieszkać? Z kim się związać?), bardziej trywialne (Czerwony czy niebieski krawat?) i takie, które często umykają uwadze (Zrobić sobie kawę teraz czy za chwilę?

Ja My Oni „O niezwykłych zdolnościach umysłu” (100126) z dnia 20.11.2017; W zaułkach umysłu; s. 35
Oryginalny tytuł tekstu: "Obok umysłu"
Reklama