Ja My Oni

Człowiek to brzmi sennie

Człowiek? To brzmi sennie. Czyli dlaczego potrzebujemy snu

Shutterstock
Dr hab. n. med. Adam Wichniak o śnie, bezsenności, marzeniach i koszmarach sennych.
Dr hab. n. med. Adam WichniakLeszek Zych/Polityka Dr hab. n. med. Adam Wichniak

Agnieszka Sowa: – Dlaczego sen jest dla człowieka taki ważny?
Adam Wichniak: – Bo mózg potrzebuje go dla regularnej odnowy. Niewyspany dosłownie się kurczy. Sen ma także fundamentalne znaczenie dla układu nerwowego i jest jedną z najważniejszych potrzeb fizjologicznych organizmu. Człowiek jest w stanie dłużej przeżyć bez pożywienia niż bez snu. Szybciej niż snu organizm wymaga jedynie uzupełnienia wody. Są zwierzęta, które mają umiejętność czuwania w półśnie. Delfiny śpią połową mózgu, spędzają ten czas pod powierzchnią wody, stosunkowo bezpieczne, ale w razie jakiegoś niebezpieczeństwa są w stanie zareagować. Albatrosy, drzemiąc, szybują na odpowiednio wysokiej wysokości, żeby z niczym się nie zderzyć. Jednak większość zwierząt, w tym człowiek, najczęściej raz na dobę całkowicie zaprzestaje aktywności, chroni się w bezpieczne miejsce i zasypia. Dzięki temu zachowuje zdolność szybkiej reakcji w okresie czuwania.

Gdy rozum czuwa

Ile właściwie można wytrzymać bez snu?
Już po dwóch dobach człowiek w zasadzie nie jest w stanie nie zasnąć, ma sekundowe wstawki mikrosnu, więc żeby utrzymać go w stanie czuwania, trzeba stosować różnego rodzaju bodźce rozbudzające. W czasie II wojny światowej hitlerowcy prowadzili takie nieetyczne badania i udawało im się dociągnąć do kilkunastu dni.

Trudno sobie wyobrazić, jaka to tortura.
Człowiek zaczyna funkcjonować w sposób zaburzony. Traci poczucie rzeczywistości, ma przekonanie, że jest kimś innym. Pojawiają się halucynacje, zanika zdolność rozpoznawania kolorów. Występują drżenia mięśniowe, dreszcze z zimna, bóle mięśni i stawów, pojawia się ryzyko zapaści krążeniowej. A po kilkunastu dniach dochodzi do całkowitego załamania fizjologii organizmu, co w konsekwencji – jeżeli potrzeba snu nie zostanie zaspokojona – prowadzi do śmierci.

Ja My Oni „Czego potrzeba człowiekowi do życia” (100127) z dnia 05.02.2018; Czego dusza potrzebuje; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Człowiek to brzmi sennie"
Reklama