Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Afisz. Wydarzenia kulturalne 2009

Podsumowujemy życie kulturalne w kończącym się roku. Nasi krytycy przedstawiają swoje autorskie rankingi dzieł i wydarzeń.
KINO ŚWIATOWE: Kadr z filmu 'Biała wstążka'materiały prasowe <b>KINO ŚWIATOWE</b>: Kadr z filmu "Biała wstążka"
TEATR: Maja Kleczewska, reżyserka sztuki 'Marat/Sade'Tadeusz Późniak/Polityka <b>TEATR</b>: Maja Kleczewska, reżyserka sztuki "Marat/Sade"

Na Ekranie. Kino światowe

1. Biała wstążka, reż. Michael Haneke. Prod. Austria. Wstrząsające studium psychopatologicznych więzi rodzinno-społecznych. Jak w imię umiłowania dyscypliny, zachowania pozorów oraz przestrzegania religijnych wartości łamie się charaktery, zaszczepia nienawiść i uczy pogardy dla ludzkiego życia. Uniwersalna przypowieść o genezie faszyzmu. Zasłużona Złota Palma w Cannes. Więcej »

***

Na Ekranie. Kino polskie

1. Tatarak, reż. Andrzej Wajda. Wprawdzie w mijającym roku krytyka najwięcej miejsca poświęcała młodym twórcom, którzy istotnie decydują dzisiaj o obliczu polskiego filmu, ale mistrz jest wciąż mistrzem. Na festiwalu w Berlinie „Tatarak” uhonorowano prestiżową nagrodą im. Alfreda Bauera, przyznawaną za dzieła, które „wprowadzają sztukę filmową na nową drogę”. W grudniu znowu doceniono „Tatarak” – Wajda dostał Nagrodę Krytyków – PRIX FIPRESCI Europejskiej Akademii Filmowej. Więcej »

***

Kino domowe/DVD

1. Michelangelo Antonioni. Wyd. Gutek Film. Osiem klasycznych dramatów włoskiego mistrza – od „Przygody” przez „Czerwoną pustynię”, po „Identyfikację kobiety”. Filmy zostały odrestaurowane cyfrowo. Więcej »

***

Książki – wydarzenia literackie

1. Miron Białoszewski, Chamowo, Wydawnictwo PIW. Prezent sprzed lat, niewydany do tej pory dziennik – powieść Białoszewskiego z lat 70. błyszczy na tle współczesnej prozy. Więcej »

***

W galerii

1. Praca Mirosława Bałki w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern. Od dawien dawna żaden rodak nie miał wystawy, która odbiłaby się tak szerokim echem na całym świecie. Choć to sztuka niełatwa – jej przyjęcie okazało się entuzjastyczne. Więcej »

***

Na scenie

1. Marat/Sade wg Petera Weissa w reż. Mai Kleczewskiej, Teatr Narodowy w Warszawie. Tworzące się z chaosu szpitala psychiatrycznego i w chaos się zsuwające przedstawienie irytuje i hipnotyzuje, dręczy i urzeka. Najbardziej ekstremalne doświadczenie teatralne roku. Więcej »

***

Muzyka poważna

1. Festiwale Krakowskiego Biura Festiwalowego – do Misteriów Paschaliów i Sacrum Profanum dołączył cykl Opera Rara: cztery wykonania oper barokowych przez czołowe europejskie zespoły. Wybitny zwłaszcza „Mieszczanin szlachcicem” zaprezentowany przez francuski zespół Le Poème Harmonique. Więcej »

***

Muzyka popularna

1. Hey, „Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy!” QL Music.Najnowszy studyjny album zespołu Hey prawie w niczym nie przypomina wcześniejszych dokonań. Zniknęły przesterowane gitary, pojawiła się za to elektronika i nawet głos Katarzyny Nosowskiej brzmi inaczej. Niewątpliwie album roku. Więcej »

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną