Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Węzeł psychiczny

Recenzja książki: Emil Pasierski, "Miłosz i Putrament. Żywoty równoległe"

materiały prasowe
Dwa równoległe życiorysy, które się ze sobą plączą, wiążą i rozplatają.

Jeden prowadzący do największych laurów, drugi powoli ginący w niepamięci. Miłosz i Putrament, koledzy ze studiów w Wilnie w latach 30. ubiegłego wieku, członkowie legendarnej grupy Żagary, która skupiała kilka wybitnych postaci literatury, publicystyki, a także polityki. Grupy lewicującej, która szukała dla siebie własnych idei, estetyki, swojego miejsca w Polsce rozdygotanej kryzysem, zagrożonej z zewnątrz i od wewnątrz. Już wówczas wśród żagarystów zarysowały się pierwsze głębsze różnice, doszło do jakiegoś do dzisiaj nie do końca rozpoznanego konfliktu między Putramentem i Miłoszem.

Czy był on zapowiedzią tego, rozgrywanego niezwykle spektakularnie, konfliktu między nimi rozpoczętego w 1950 r.? Gdy Miłosz, dyplomata peerelowski, wybrał wolność na Zachodzie, a Jerzy Putrament, dygnitarz partyjny i wieloletni zarządca urzędowego życia literackiego, odczynił oczywiście wszystkie obrzędy potępienia i obrzydzenia. Putrament przez lata z tych ocen i opinii się nie wycofał, choć pod koniec życia musiał przeżyć ciężką karę upokorzenia z powodu uhonorowania Miłosza Nagrodą Nobla.

Książka Emila Pasierskiego pokazuje nie tylko „węzeł psychiczny”, łączący ze sobą byłych kolegów (przyjaciół?) przez – bez mała – 50 lat, bo wcale nie wszystko było tak proste i jednoznaczne, jak na wstępie zakreśliłem. Ale, co ważniejsze, lokuje relacje między Miłoszem i Putramentem w kontekście konkretnych zdarzeń, na tle i w związku z okolicznościami miejsca i czasu, a przede wszystkim na przecięciu wielkich prądów i tendencji ideowych czy wręcz kulturowych, które cechowały cały XX w. I które układały się w antagonistyczne wobec siebie wzory liberalizmu i totalitaryzmu, demokracji i dyktatury. Te antynomie zostały znakomicie upostaciowione w wyborach życiowych, jak i w samym życiu Miłosza i Putramenta. A także w bilansie zbiorowej o nich pamięci oraz w ciężarze pozostawionej twórczości.

Emil Pasierski, Miłosz i Putrament. Żywoty równoległe, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2011, s. 368

Polityka 30.2011 (2817) z dnia 19.07.2011; Afisz. Premiery; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Węzeł psychiczny"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną