Jaką objętość zajęłoby całe wydobyte przez ludzi złoto?
Gdyby z całego złota, wydobytego w historii ludzkości, zrobić sześcian, miałby on krawędź o długości nieco ponad 20 metrów.
Getty Images

Gdyby z całego złota, wydobytego w historii ludzkości, zrobić sześcian, miałby on krawędź o długości nieco ponad 20 metrów.

Złoto – nieulegający utlenianiu, błyszczący i doskonale nadający się do obróbki metal szlachetny – od tysięcy lat jest obiektem pożądania, symbolem bogactwa, władzy i prestiżu. Ocenia się, że w skorupie ziemskiej jest 30 mld ton złota, ale jego średnia zawartość to mniej więcej jedna milionowa procenta. Są jednak miejsca na Ziemi, gdzie koncentracja tego pierwiastka jest na tyle duża, że opłaca się go pozyskiwać. Dziś wydobywa się 2500 t złota rocznie, gdyby uformować zeń sześcian, miałby krawędź o długości zaledwie 5 m.

A ile miejsca zajęłoby całe wydobyte dotychczas w historii złoto? Można to oszacować, pamiętając, że do XIX w. ilości tego kruszcu pozyskiwane przez ludzi były znacznie mniejsze.

Pierwszą metodą wydobywczą było wypłukiwanie złota z piasku złotonośnych rzek. Najstarsze wyroby rzemieślnicze z tego kruszcu datowane są na ponad 6 tys. lat, są to przedmioty znalezione na cmentarzysku w Warnie (Bułgaria). W epoce brązu, w IV tys. p.n.e. pojawiły się w Europie Środkowej złote kapelusze i różne aplikacje, ale już od III tys.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj