Człowiek w przestworzach
Bractwo Ikara
Marzenie o lataniu jest stare jak ludzkość, ale koncepcja samolotu narodziła się dopiero w końcówce XIX w. Pół wieku później za sprawą masowej komunikacji lotniczej świat zaczął się szybko kurczyć. Czy można go zmniejszyć jeszcze bardziej?
Samolot braci Wright na pokazach w Camp d’Auvours, Francja, 1908 r.
Science Source/BEW

Samolot braci Wright na pokazach w Camp d’Auvours, Francja, 1908 r.

Rok 1896 przyniósł trzy ważne wydarzenia w historii aeronautyki, jak wówczas nazywano zajęcie polegające na budowaniu maszyn, które zmieniłyby ludzi w ptaki. W maju owego roku astronom i fizyk Samuel Langley wystrzelił z katapulty ustawionej na łodzi na rzece Potomac niewielki model samolotu napędzanego silnikiem parowym. Latający pojazd, nazywany przez konstruktora aerodromem, pokonał około kilometra.

Bohaterem drugiego wydarzenia był emerytowany inżynier Octave Chanute, inny amerykański (choć francuskiego pochodzenia) entuzjasta maszyn latających. On i dwójka jego młodszych towarzyszy, Augustus Herring i William Avery, z sukcesem przetestowali na wydmach ciągnących się wzdłuż jeziora Michigan kilka prototypów lotni. Do jednej z nich Herring podczepił silnik, który umożliwił mu 30-sekundowy lot. Jednak konstrukcję trudno byłoby uznać za samolot.

Trzecie wydarzenie było tragiczne. Oto w sierpniu z Niemiec nadeszła smutna wieść o fatalnym w skutkach wypadku Otto Lilienthala – najsłynniejszego w owym czasie pioniera aeronautyki. Utracił on kontrolę nad swoim lotnio-szybowcem i spadł z wysokości 15 m, łamiąc sobie kręgosłup. Następnego dnia zmarł w klinice w Berlinie. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Bez poświęceń nic nie osiągniemy”.

Śmierć Lilienthala odbiła się szerokim echem w kręgach naukowców, wynalazców i entuzjastów aeronautyki. Dotarła także do miasta Dayton w stanie Ohio, gdzie mieszkali bracia Wilbur i Orville Wrightowie, prowadzący sklep rowerowy, w którym sprzedawali jednoślady własnej konstrukcji.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj