Niezbędnik

Subiektywna lista lektur na nowe (post-nowoczesne) czasy

materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe

Manuel Castells „Sieci oburzenia i nadziei” przekł. Olga Siara
Wydawnictwo Naukowe PWN 2012

Jeden z najważniejszych badaczy społeczeństwa poprzemysłowego, twórca teorii społeczeństwa sieciowego, analizuje wydarzenia, jakie przykuwały uwagę na początku II dekady XX w.: ruchy Occupy Wall Street i Oburzonych w Hiszpanii, rewolucje arabskiej wiosny. Ujawnia nowe mechanizmy mobilizacji politycznej w rzeczywistości hybrydowej, kiedy spotkaniu zbuntowanych na ulicy lub miejskim placu towarzyszy intensywna komunikacja w wirtualnej sieci.

Franciszek „Laudato Si’”
– encyklika 2015

Papież proklamuje konieczność śmiałej rewolucji kulturowej oraz program ekologii integralnej. Świat znalazł się na krawędzi, należy porzucić naiwną wiarę, że Bóg posprząta bałagan, jaki zrobił na Ziemi człowiek, to robota dla wszystkich ludzi dobrej woli – apeluje i wzywa do twórczej współpracy przedstawicieli różnych wiar i kultur, różnorodność postrzegając jako źródło rozwiązań. Bo choć jesteśmy różni, Ziemia – nasz dom – jest tylko jedna.

Jeremy Rifkin „Społeczeństwo zerowych kosztów krańcowych” przekł. Anna Kamińska
Studio Emka 2016

Amerykański ekonomista i wizjoner domyka swój pomysł na przyszłość. Wyłoni się ona na skutek rewolucji, jakiej podstawą będzie przebudowa energetycznych podstaw funkcjonowania cywilizacji. Bo gdy paliwa kopalne zostaną zastąpione siecią energetyczno-informacyjną zasilaną źródłami odnawialnymi, zmieni się wszystko. Zamiast biernie czekać, lepiej kształtować nadchodzący w sposób nieunikniony świat post-kapitalizmu – przekonuje.

Tomáš Sedláček „Ekonomia dobra i zła” przekł. Paweł Kleszcz
Studio Emka 2012

Czeski ekonomista przypomina, że ekonomia nie jest nauką ścisłą, lecz społeczną, a gospodarka nie ogranicza się do prawa popytu i podaży, lecz jest także sferą, w której wartość ekonomiczna przenika się z wartościami moralnymi. Gdy się o tym zapomina, biorąc za rzeczywistość abstrakcję Homo oeconomicus, recepta na kryzys gotowa. Z kolei wyjście z kryzysu, gdy już do niego dojdzie, musi polegać na dostrzeżeniu jego kulturowych źródeł.

Edwin Bendyk, Urszula Papajak, Marcin Popkiewicz, Michał Sutowski „Polski węgiel”
Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2015

Kompendium wiedzy na czas antropocenu napisane z polskiej perspektywy. Głęboka i trwała więź z węglem powoduje, że większość wyzwań ekologicznych, gospodarczych i energetycznych ma w naszym kraju unikatowy charakter. Mierzymy się z pytaniem, czy Polacy są w stanie uwolnić się od tej wyjątkowości lub ją wykorzystać, by włączyć się do uniwersalnego nurtu dekarbonizacji i uwalniania się od paliw kopalnych?

Harry G. Frankfurt „O wciskaniu kitu” przekł. Hanna Pustuła
Czuły Barbarzyńca Press 2008

Amerykański filozof w tym skondensowanym, zwartym eseju zastanawia się nad zdumiewającym zjawiskiem – rosnącą ilością wciskanego kitu. Czym jest kit? Przypomina blagę, bo ociera się o kłamstwo, ale nim nie jest. Sytuuje się gdzieś w okolicach banialuk, dub smalonych, bredzenia, pustosłowia, matactwa, szalbierstwa. Problem w tym, że wraz z zalewem kitu tracimy zdolność jego rozpoznawania lub jeszcze gorzej – przestaje nam on przeszkadzać.

Zygmunt Bauman „Obcy u naszych drzwi”, przekł. Weronika Mincer
Wydawnictwo Naukowe PWN 2016

Książka zmarłego niedawno filozofa i socjologa wyjaśnia, dlaczego boimy się Obcego i strach ten wyładowujemy w antyimigranckiej panice. Niechęć ta jest produktem zarówno współczesnego kapitalizmu, jak i pewnych pierwotnych rysów w ludzkiej psychice. Zrozumieć nie oznacza jednak usprawiedliwiać zachowań, które perspektywicznie nie mają sensu. Bo migracji nie powstrzyma żaden mur, będą się nasilać w XXI w. z wielu powodów: ekonomicznych, klimatycznych, humanitarnych. W świecie, w którym w połowie stulecia mieszkać będzie ponad 9 mld mieszkańców, czas w końcu odrobić lekcję zadaną nam przez Immanuela Kanta i zastąpić zasadę wrogości regułą gościnności oraz solidarności, przekonuje uczony.

Thomas Piketty „Kapitał w XXI wieku”, przekł. Andrzej Bilik
Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2015

Fundamentalna praca wyjaśniająca, na czym polega enigma kapitału – siły mającej największy wpływ na kształtowanie rzeczywistości współczesnych, kapitalistycznych społeczeństw. Francuski ekonomista w swych analizach odwołuje się do wszelkich możliwych aktualnych i historycznych statystyk, by wyjaśnić, jak przebiegają procesy akumulacji i powstawania nierówności ekonomicznych oraz w jaki sposób można na nie oddziaływać politycznie.

Niezbędnik Inteligenta „Wielkie POST" (100118) z dnia 03.04.2017; W poszukiwaniu projektu; s. 114
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną