Transplantologia i biotechnologia szansą człowieka na długowieczność

Człowiek nie do zdarcia
Ludzi można już wyposażyć w udoskonalone oczy, ręce i nogi, a nawet kręgosłup lub organy wewnętrzne. Czy to świt ery cyborgów?
Postępy transplantologii i biotechnologii dają nadzieję na powstanie człowieka 2.0, postczłowieka, ale z tym wiążą się dylematy filozoficzne i etyczne.
Getty Images

Postępy transplantologii i biotechnologii dają nadzieję na powstanie człowieka 2.0, postczłowieka, ale z tym wiążą się dylematy filozoficzne i etyczne.

Jakie szanse ma człowiek na nieśmiertelność? Czy rewolucja informatyczna, biotechnologiczna i telekomunikacyjna przybliży go do tego celu? Gwałtowny rozwój robotyki medycznej oraz transplantologii – z wykorzystaniem już nie tylko ludzkich, ale też sztucznych narządów – stwarza perspektywy, jakie wcześniej wydawały się nierzeczywiste. Inspirujące odkrycia, o jakich stale donoszą serwisy naukowe, sycą ludzi obietnicami, że wkrótce uda się pokonać raka i wygrać z chorobami przewlekłymi. Że dzieci dostaną szansę na bezpieczniejsze życie, a osoby starsze nie będą musiały bać się niepełnosprawności.

Nie znaczy to jeszcze, że śmierć przestanie zbierać żniwo i nie będzie nadal budzić strachu. Można zapomnieć o nieustannie odradzających się homunkulusach. Biologia ma swoje ograniczenia i chyba nie ma co liczyć na życie poza limit wyznaczony przez ewolucję. Ale wiadomo już, że nie będzie to 80 ani 100 lat, ale 120 lub 150. Lecz co ważniejsze – naukowcy pracują nad tym, aby kres ludzkiej egzystencji nie był tak trudny jak obecnie; aby wszyscy, bez względu na wiek, mogli prowadzić życie aktywne i zdrowe. Bez ograniczeń, bez wyrzeczeń.

Koszty rozwoju

Spełnienie takiej obietnicy nie będzie łatwe. Krótka analiza zalet i wad rozwoju cywilizacyjnego wskazuje, że każdy sukces był jednocześnie zalążkiem klęski. Antybiotyki weszły do powszechnego użycia po 1945 r. Zgodnie z przewidywaniami okazały się najwygodniejszą bronią w walce z zarazkami, zamieniając wiele śmiertelnych chorób – np.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną