Nowoczesne metody obrazowania w medycynie
Na własny obraz
Diagnostyka obrazowa była do niedawna ciekawostką. Z czasem zaczęła umożliwiać rozpoznawanie i leczenie wielu chorób, a w przyszłości jej znaczenie jeszcze bardziej wzrośnie.
Angiografia – technika obrazowania wykorzystywana m.in. do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych
Alamy Stock Photo/BEW

Angiografia – technika obrazowania wykorzystywana m.in. do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych

Zajrzeć w głąb ciała i zobaczyć, co się w nim dzieje bez używania skalpela. O czymś takim lekarze długo mogli tylko pomarzyć. Dopiero pod koniec XIX w. promienie Roentgena rozpoczęły erę diagnostyki obrazowej. Dziś istnieje wiele innych metod, dzięki którym można precyzyjniej stawiać diagnozy, wykryć nowotwór w początkowym stadium, oceniać rozległość urazów, a nawet operować, kontrolując obraz na monitorze. A z badaniami za pomocą PET (pozytonowej emisyjnej tomografii) oraz rezonansu magnetycznego, tak jak z klasyczną tomografią komputerową, ultrasonografią czy z badaniem rentgenowskim, może się zetknąć każdy.

Oby tylko nie korzystać z nich pochopnie – przestrzega prof. Jerzy Walecki, konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej. Przede wszystkim przy wyborze konkretnej metody powinno się wziąć pod uwagę zarówno cenę i stopień skomplikowania (pod tym względem rezonans i PET plasują się na wierzchołku piramidy diagnostycznej), jak i kwestię bezpieczeństwa (najwięcej zastrzeżeń budzi promieniowanie jonizujące wykorzystywane w aparatach rentgenowskich, mammografach i tomografii komputerowej).

Nowoczesne urządzenia mają pomóc wykluczyć wątpliwości, a nie zastępować lekarza w myśleniu – oświadcza stanowczo prof. Walecki. – Jeżeli jest podejrzenie torbieli nerki, po co robić tomografię, skoro wystarczy całkowicie nieinwazyjne USG? Jeśli wstępne rozpoznanie dotyczy guza mózgu, dlaczego pacjent ma mieć badanie rentgenowskie, a nie rezonans?

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj