Jak chemia stymuluje ludzki mózg
Dopalacze intelektu
Czy nowe stymulanty, zioła albo prąd są dobrym sposobem na ożywienie niewykorzystanego potencjału ludzkiego umysłu?
Stworzone w International University in Geneva urządzenie, które, korzystając z elektroencefalografii, stymuluje aktywność mózgu.
Getty Images

Stworzone w International University in Geneva urządzenie, które, korzystając z elektroencefalografii, stymuluje aktywność mózgu.

Jak pracują twoje szare komórki? W trybie turbo, a więc bez wytchnienia? Czy też są ospałe, zacinają się na synapsach, a większości w ogóle nie używasz? Teoria, zgodnie z którą tylko 10 proc. mózgu spełnia swoje zadanie, zaś 90 proc. pozostaje bezczynna, była wielokrotnie kwestionowana przez ekspertów. Nie można jej rozumieć dosłownie, ale może jednak ziarno prawdy tkwi w stwierdzeniu, że jakaś część potencjału umysłu pozostaje nieodkryta?

Nad tym skupiają się prace futurologów, ale też neurobiologów. Ba, zagadnienie jest na tyle inspirujące (a nawet zyskowne), że zaczęli ochoczo kręcić się przy nim domorośli uzdrawiacze wszelkiego autoramentu, wciskający w internecie podejrzane zioła i pigułki na pamięć, koncentrację oraz usuwanie zmęczenia.

Viagra dla mózgu? To rzeczywiście może brzmieć zachęcająco w czasach, kiedy konkurencja na rynku pracy wymusza od człowieka życie na najwyższych obrotach. Skłania to do poszukiwania sposobów przetrwania w świecie, który nigdy nie zasypia i wymaga skoncentrowania na wielu rzeczach jednocześnie. Manipulacja naturą chyba jednak zaczyna przekraczać granice rozsądku, jeśli jej przedmiotem staje się ludzki mózg.

Roślinne oszustwo

Berit Brogaard, duńska filozofka i specjalistka w dziedzinie nauk o mózgu, która robi obecnie karierę na amerykańskich uczelniach, przed dwoma laty wydała książkę „The Superhuman mind” (Nadludzki umysł). Można się z niej dowiedzieć, jak bardzo nieograniczone możliwości skrywają się w ludzkich głowach, ile tkwi tam talentów i jak plastyczny jest ośrodkowy układ nerwowy.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj