O Polityce

Finał 8. edycji Nagrody im. Łopieńskiej

Laureatką Nagrody została Justyna Dąbrowska, której wywiad z profesorem Jerzym Jedlickim został opublikowany w „Tygodniku Powszechnym” 23 marca 2011r. pod intrygującym tytułem „O życiu tak w ogóle. Spis rzeczy z nienapisanej książki”.
Polityka

Z uzasadnienia prof. Wiesława Władyki, członka Kapituły:
Jest to rozmowa, zgodnie z tytułem, poświęcona tak życiu „w ogóle”, a naprawdę o sposobie myślenia i odczuwania wybitnego intelektualisty, który próbuje sobie ułożyć jakieś porządki w świecie wartości, odnaleźć się w świecie współczesnym. Przemyślenia te, wywołane i pobudzone bardzo udatnie przez Laureatkę, nakazują wmyśleć się w takie pojęcia i właśnie wartości jak honor, przyjaźń, miłość, polityczna poprawność, powściągliwość i wreszcie szacunek. Choć wywiad powstał w 2011 roku, jest ważny dzisiaj i będzie ważny jutro.

W finałowej piątce znaleźli się także (alfabetycznie):

Katarzyna Bielas za wywiad z Maciejem Zarembą-Bielawskim pt. "Jak się Pan przechrzci, będzie Panu łatwiej" (GW, Duży Format 19 maja 2011)

Juliusz Ćwieluch za wywiad z Krzysztofem Kolbiarzem pt. „PUP” (POLITYKA 24/ 2011)

Angelika Kuźniak za wywiad z Mariellą Mehr pt. „Raz, dwa trzy, dzisiaj umrzesz Ty” („Gazeta Wyborcza - Duży Format”, numer 109/2011, 12 maj 2011

Liliana Śnieg-Czaplewska za wywiad z Zofią Bartoszewską pt. „Pani Profesorowa” (VIVA! 9/2011)

Wyboru najlepszych wywiadów dokonała Kapituła w składzie: Juliusz Rawicz (Gazeta Wyborcza), Renata Gluza (Press), Wojciech Przybylski (Res Publica Nowa), Piotr Mucharski (Tygodnik Powszechny), Łukasz Modelski (Twój Styl), Katarzyna Przybyszewska (Viva!), Jerzy Baczyński i Wiesław Władyka (Polityka).

Do 8. edycji Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej zgłoszonych zostało 195 wywiadów przeprowadzonych przez 105 autorów. Justyna Dąbrowska dołączyła do grona laureatów Nagrody przyznawanej od 2004 roku: Teresy Torańskiej (2004), Anny Żebrowskiej (2005), Katarzyny Bielas (2006), Włodzimierza Kalickiego (2007), Dariusza Zaborka (2008), Angeliki Kuźniak (2009) oraz Tomasza Kwaśniewskiego (2010).

Nagroda im. Barbary Łopieńskiej powstała z inicjatywy redakcji, z którymi Barbara Łopieńska – wybitna dziennikarka, zmarła tragicznie – była związana i gdzie przez lata publikowała swoje artykuły i wywiady. Twórcy nagrody – „Polityka”, „Res Publica Nowa”, „Gazeta Wyborcza”, „Tygodnik Powszechny”, „Viva!”, „Twój Styl”, „Press” – chcą nagradzać dziennikarstwo przenikliwe, błyskotliwe, nieagresywne, trudną sztukę prowadzenia rozmowy. Kapitułę tworzą przedstawiciele wymienionych redakcji.


Nominacje do Nagrody mogą zgłaszać kolegia redakcyjne wszystkich gazet i czasopism w Polsce, redakcje, które ustanowiły Nagrodę oraz sami autorzy wywiadów prasowych. Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. może otrzymać tylko dziennikarz - nie jest przyznawana redakcjom.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama