O Polityce

Historia POLITYKI

Polityka
Wszystko zaczęło się w 1957 roku, gdy ukazał się pierwszy numer tygodnika POLITYKA. Dziś jesteśmy wydawcą kilku tytułów prasowych, książek i kolekcji, serwisów internetowych oraz organizatorem wielu cenionych projektów i nagród. A po drodze...

1957
W stopce redakcyjnej pierwszego numeru Polityki figurują nazwiska ośmiu członków KC PZPR. W pierwszym roku swojego istnienia był raczej „nudną polityczną piłą”, wypełnioną dywagacjami ideologów i działaczy. Pierwszym redaktorem naczelnym zostaje Stefan Żółkiewski, a pierwsza siedziba redakcji mieści się na XI piętrze Pałacu Kultury i Nauki.

1958
Redaktorem naczelnym zostaje Mieczysław Franciszek Rakowski. Z redakcji odchodzą członkowie KC, a na ich miejsce przychodzą młodzi zdolni dziennikarze: Daniel Passent, Marian Turski, Dariusz Fikus, Andrzej Krzysztof Wróblewski, Ryszard Kapuściński. Gazeta zaczyna opisywać życie.

1959
Powołanie Nagrody Historycznej Polityki. Przeprowadzka redakcji w Aleje Jerozolimskie.

1961
Danielowi Passentowi udaje się zdobyć dla Polityki prawo do opublikowania Pamiętników Adolfa Eichmanna. Poza Polityką wyznania zbrodniarza drukuje tylko magazyn „Life”. Sprzedaż Polityki w ciągu roku rośnie z kilkunastu do ponad 70 tys. egzemplarzy.

Lata 60.
Akcje, cykle i dyskusje inicjowane przez Politykę wchodziły w myślowy obieg, zdobywały dla pisma kolejne kręgi czytelników: prawników, nauczycieli, lekarzy, wykładowców uniwersyteckich, a zwłaszcza inteligencji technicznej i menedżerów. Publicystyka ekonomiczna Fikusa, Wróblewskiego, Paszyńskiego, Kleera budowała wizerunek Polityki lansującej pragmatyzm, pozytywizm, zdrowy rozsądek i snującej wizje socjalizmu z ludzką twarzą.

1968
Po artykule Rakowskiego „Ludzie i socjalizm” POLITYKĘ atakuje partyjny beton. Pismo oskarżono o menedżeryzm i popieranie socjalizmu rynkowego. Nie przez to, co pisała, ale raczej przez to, czego nie pisała, POLITYKA wyszła z Marca zachowując twarz. Na tle ówczesnej prasy to było bardzo dużo. Tytuł niepublikowanej polemiki Dariusza Fikusa z Tadeuszem Kurem (zajadłym marcowym publicystą) – „Kur wie lepiej”, krążył po Warszawie jako anegdota.

Lata 70.
Lata 70. POLITYKA witała w luksusowej sytuacji. Nie ona realizowała linię partii, ale wręcz przeciwnie: nowy sekretarz partii Edward Gierek przejął wiele pomysłów głoszonych przez pismo. Kościół odbierał gazetę jako instytucję otwartą i umiarkowaną. Cała ówczesna elita intelektualna (z Jadwigą Staniszkis i Januszem Korwin-Mikkem włącznie) przynosiła tu teksty, uznając, że jest to miejsce, gdzie nie tylko można, ale wręcz wypada drukować.

1973
Po raz kolejny padają zarzuty z kręgów władzy o czarnowidztwo. Reporterzy znowu tropią w terenie absurdy, publicyści wołają o zdrowy rozsądek, a Rakowski bierze na siebie tzw. serwituty polityczne, które musiały się ukazywać.

1976
Wypadków radomskich nie można było nie zauważyć. I ukazał się reportaż „Płakały a broniły”, kwitujący to, co się stało, jako chuligański wybryk grupy społecznych mętów (napisany zresztą pod pseudonimem przez późniejszego opozycjonistę). POLITYKA przyjęła pozycje oportunistyczne. Próbowano co prawda inicjować jeszcze kolejne dyskusje, jak choćby „dobry fachowiec, ale bezpartyjny”, ale w kraju wrzało, a tygodnik pisał o kulturze i sprawach zagranicznych. Po raz pierwszy w swojej historii od lat POLITYKA nie nadążała za rzeczywistością.

1980
POLITYKA nie zdążyła na Sierpień. Solidarność była powstańczą armią, a tej redakcji z powstańcami nigdy nie było po drodze. Dziennikarze jeździli na Śląsk, do Szczecina, obwąchiwali ludzi opozycji, zapraszali do domów. Po staremu próbowano szukać kompromisów. Za ciasno robiło się i w Polsce, i w redakcji. Kilka osób opuściło Politykę. Jerzy Urban zrezygnował z funkcji szefa działu krajowego – stwierdził, że nie jest w stanie kierować zespołem coraz wyraźniej zdominowanym przez opozycję.

1981
Po ogłoszeniu stanu wojennego POLITYKĘ co prawda ominął upokarzający proceder weryfikacji dziennikarzy, ale 11 osób opuściło zespół redakcyjny, dokonując swoistej samoweryfikacji. Ci, którzy odeszli, nie tylko nie okazywali pismu wrogości, ale potwierdzone czynem przywiązanie. Istniała niepisana umowa, że każdy odchodzący poleci kogoś na swoje miejsce.

1982
Redaktorem naczelnym zostaje Jan Bijak. M.F. Rakowski przechodzi już na stałe do polityki. Gazeta, zmagając się z cenzurą, próbuje szukać wyjścia z partyjnego impasu i gospodarczego kryzysu.

1989
POLITYKA zostaje rzucona na głębokie wody wolnego rynku i próbuje się odnaleźć w nowej sytuacji. W 1990 r. pismo zostaje przekazane w ręce załogi i zespołu redakcyjnego, utworzona z mocy prawa spółdzielnia otrzymuje z komisji likwidacyjnej RSW Prasa Książka Ruch tytuł, trochę starych sprzętów biurowych i pożyczkę na rozruch, którą należało szybko spłacić. Formuła spółdzielni okazała się tyleż darem (zespołowi nie narzucono nowego naczelnego z rozdania), co dość archaicznym jak na trudny konkurencyjny rynek gorsetem. Krzesło motorniczego w tramwaju na kapitalistyczny rynek zajął w sposób naturalny dział ekonomiczny.

1993
Pierwsza edycja nagrody kulturalnej Paszporty Polityki oraz pierwsza edycja Rankingu Posłów POLITYKI, przygotowywanego przez Janinę Paradowską. Redakcja urządza się przy ul. Miedzianej.

1994
Redaktorem naczelnym zostaje Jerzy Baczyński. Konsekwentnie prze do zmiany formuły na magazynową, przełamując wcale niebłahe obawy w zespole, że gazeta tracąc format w sensie fizycznym, straci takiż w sensie intelektualnym.

1995
W październiku ukazuje się pierwszy kolorowy numer tygodnika, co przekłada się na sukces czytelniczy i finansowy. Sprzedaż w ciągu następnych kilku lat osiąga średni poziom 250 tys. egzemplarzy.

1997
Startuje strona internetowa POLITYKI i pierwszy adres mailowy do korespondencji z czytelnikami. W ramach obchodów 40-lecia POLITYKI redakcja funduje nagrodę „Kamienie milowe POLITYKI” dla tych, którzy odmienili losy Polski i Europy – jej laureatami zostają Jacques Delors, Michaił Gorbaczow i Tadeusz Mazowiecki. W ramach obchodów odbywa się także wystawa jubileuszowa „Rysownicy POLITYKI 1957-1997” w Muzeum Karykatury z pracami m.in. Szymona Kobylińskiego, Andrzeja Mleczko, Andrzeja Czeczota, Marka Raczkowskiego.

1998
POLITYKA zostaje współudziałowcem stacji radiowej o charakterze informacyjno-publicystycznym, początkowo pod nazwą Inforadio, obecnie TOK FM.

2001
POLITYKA przeprowadza się do swojej własnej siedziby na Słupecką. Odbywa się pierwsza edycja akcji stypendialnej kierowanej do młodych naukowców pod hasłem „Zostańcie z nami!”. POLITYKA zaczyna wydawać tygodnik FORUM. Powstaje pierwszy Salon POLITYKI – w Krakowie w Piwnicy pod Baranami, prowadzony przez Janinę Paradowską. Następne organizowane będą we Wrocławiu (2002), Białymstoku, Elblągu i Sopocie (2003), Pile i Lublinie (2004), Katowicach i Łodzi (2005), Poznaniu (2006) i Toruniu (2009), a także Salon Naukowy w siedzibie redakcji.

2004
POLITYKA buduje swój przyczółek na Mazurach. Wyremontowana leśniczówka w Niborku służy jako dom pracy twórczej, centrum konferencyjne i ośrodek wypoczynkowy. Zostaje powołana Nagroda im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Startuje pierwsza edycja Letnich Ogrodów POLITYKI w Elblągu, współorganizowana z Biblioteką Elbląską.

2005
POLITYKA świętuje 10 lat w kolorze.

2006
POLITYKA jest najlepiej sprzedającym się tytułem wśród wszystkich tygodników opinii. Pojawia się także w postaci e-wydania.

2007
Huczne obchody 50-lecia powstania POLITYKI. Redakcja organizuje urodzinowy bal dla byłych współpracowników, obecnych i byłych autorów oraz ludzi kultury, mediów, polityki (przybywają m.in. Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Aleksander Kwaśniewski, Adam Rotfeld, Jan Rokita, Waldemar Pawlak, Mieczysław F. Rakowski, Hanna Krall, Andrzej Wajda, Józef Hen, Janusz Głowacki, Krystyna Kofta, Marek Kondrat). Odbywa się też jubileuszowy panel, podczas którego Mieczysław F. Rakowski oraz prof. Tadeusz Drewnowski i Michał Radgowski (w Polityce do 1981 r.), a także obecni publicyści i dziennikarze: prof. Wiesław Władyka, Ewa Winnicka i red. nacz. Jerzy Baczyński rozmawiali o ciągłości historii POLITYKI. Dla czytelników zostaje zorganizowany dzień otwarty.

2008
POLITYKA zaczyna wydawać kolekcje książkowe, muzyczne i filmowe, m.in. kolekcję książek dla dzieci „Cała Polska Czyta Dzieciom”, kolekcję filmów Planeta Ziemia we współpracy z BBC, czy kolekcję jazzową we współpracy z legendarną wytwórnią Blue Note. Jako odrębne wydawnictwa specjalne POLITYKA zaczyna wydawać swoje wcześniejsze dodatki - jako pierwsze Pomocnik Historyczny POLITYKI pt. „1918. Niepodległość”. Startuje projekt POLITYKA auf Deutsch – wybrane teksty z POLITYKI są dostępne w języku niemieckim na stronie POLITYKI i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

2009
POLITYKA i Collegium Civitas otwierają Szkołę Filozoficzną Tadeusza Gadacza, czyli studia podyplomowe z filozofii XX wieku. Startuje www.presseurop.eu - pierwszy europejski, wielojęzyczny portal informacyjny z najlepszymi artykułami prasy światowej, komentarzami, opiniami, reportażami i analizami z 27 krajów UE, którego polskim partnerem jest tygodnik "Forum", wydawany przez POLITYKĘ.

2010
Jerzy Baczyński zostaje Laureatem nagrody specjalnej im. Andrzeja Woyciechowskiego „Dziennikarz 20-lecia”. Od października POLITYKA wydawana jest w wersji do słuchania jako AudioPolityka.

2011
Nagroda „Zostańcie z nami!” zmienia formułę i przekształca się w Nagrody Naukowe POLITYKI. Collegium Civitas i POLITYKA uruchamiają drugi wspólny kierunek studiów podyplomowych: Szkoła Socjologiczna Zygmunta Baumana „Nasz wspaniały świat? Nowoczesność klasyczna i zglobalizowana”.
POLITYKA wchodzi na iPada i jako pierwszy tygodnik w Polsce trafia na Kindla.

2012
Startuje pierwsza edycja Nagrody Architektonicznej POLITYKI – konkurs mający na celu zwrócenie uwagi na jakość przestrzeni publicznej w Polsce i promować najlepsze rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne.
Premierę rynkową ma POLITYKA CYFROWA umożliwiająca lekturę pełnych wydań POLITYKI na komputerach, tabletach, smartfonach i e-czytnikach za pomocą wszystkich najpopularniejszych formatów: PDF, epub, mobi oraz mp3.

2013
POLITYKA przekształca się ze spółdzielni w spółkę komandytowo-akcyjną. Decyzja o przekształceniu dawnej Spółdzielni wydającej Politykę od 1990 r. została podjęta jednomyślnie, a nowa firma pozostaje nadal w rękach jej pracowników.

Paszporty Polityki świętują jubileusz 20-lecia.

W kwietniu pojawia się pierwszy numer Nowego FORUM jako dwutygodnika (wydawanego przez POLITYKĘ od 2001 roku). Zmienia się layout i zawartość pisma – dotychczasowy koncept polegający na wyłącznym zamieszczaniu przedruków z prasy zagranicznej został poszerzony o publikację własnych opracowań i artykułów. Pojawiło się więcej dynamicznych zdjęć najlepszych fotografów i ilustracji najbardziej rozpoznawalnych światowych rysowników.

Pod koniec kwietnia powstaje Polityka Insight (PI) – centrum analityczne, przygotowujące codzienny serwis analiz polityczno-gospodarczych w polskiej i angielskiej wersji językowej oraz budujący powiązaną z nim bazę wiedzy i archiwum analiz www.politykainsight.pl

Polityka po raz ósmy z rzędu jest liderem sprzedaży w segmencie tygodników opinii.

2014
Tygodnik „Polityka” zostaje uznany za jedną z najsilniejszych polskich marek i uhonorowany tytułem Superbrands 2013/14 w kategorii gazety i czasopisma oraz Created in Poland Superbrand 2014/15 i Superbrands 2014/15.

2015
Dla upamiętnienia Mieczysława F. Rakowskiego – wieloletniego redaktora naczelnego „Polityki” ustanowiony zostaje konkurs na najlepszą pracę magisterską z historii Polski 1945-89.

Zaczyna się ukazywać „Pomocnik historyczny. Biografie”. Bohaterem pierwszego wydania jest Winston Churchill.

Wydawnictwo „Polityka” zostaje producentem serii filmów dokumentalnych „Pionierzy” Karola Jałochowskiego, portretujących największych współczesnych uczonych.

2016
Rusza portal OKO.press założony przez fundację Ośrodek Kontroli Obywatelskiej. Fundacji i portalowi na początku działalności wsparcia udziela m.in. Wydawnictwo „Polityka”.

2017
Tygodnik „Polityka” obchodzi jubileusz 60-lecia.

Powstają Fiszki „Polityki” - aplikacja na smartfony zawierająca artykuły z „Polityki” oraz inne treści przygotowane w formie wirtualnych karteczek.

Okładka „Polityki” 26/2008 z hasłem „Wymazywanie Wałęsy” zostaje wybrana najlepszą okładką prasową XV-lecia w organizowanym przez Izbę Wydawców Prasy konkursie GrandFront.

Na 15-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, wspólnie z fundacją ABCXXI publikujemy kolejną serię książek dla dzieci.

2018
Po raz 25. przyznane zostają Paszporty „Polityki” .

Piętnastolecie Letnich Ogrodów „Polityki” w Elblągu. Cykl imprez kulturalnych współorganizowany od 2004 r. z Biblioteką Elbląską.

Polityka numerem jeden z najwyższą sprzedażą spośród tygodników opinii.

2019
Nagrody Historyczne „Polityki” obchodzą 60-lecie.

Pojawia się nowe wydanie specjalne - "SALON", poświęcone architekturze, wnętrzom, wzornictwu i sztuce.

Portal Polityka.pl zyskuje nową szatę graficzną i funkcjonalności.

2020
Nagrody Naukowe „Polityki” obchodzą 20-lecie.

POLITYKA od wrześniowego numeru przejmuje od Prószyński Media tytuł „Wiedza i Życie” – jeden z najstarszych (jako miesięcznik ukazuje się już od 1926 r.) tytułów prasowych wydawanych w Polsce.

Tygodnik „Polityka”, według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, odnotowała w roku 2020 najwyższą sprzedaż spośród wszystkich tygodników opinii w Polsce, jest także liderem sprzedaży wydań cyfrowych.

2021
„Polityka” udostępnia swoją nową aplikację mobilną. Prosta i intuicyjna w obsłudze, oferuje nowoczesne rozwiązania i przyjemność czytania. To następny krok w rozwoju „Polityki” w świecie cyfrowych treści i subskrypcji internetowych.

Miesięcznik „Wiedza i Życie” uruchamia nowy serwis internetowy wiz.pl wraz z prenumeratą cyfrową.

POLITYKA od maja jest wydawcą „Świata Nauki”, polskiej edycji magazynu „Scientific American”, który ukazuje się od 1845 roku. To najstarsze amerykańskie pismo wydawane bez przerwy; prestiżowy periodyk, będący globalnym przewodnikiem po świecie badań i odkryć naukowych.

Otrzymujemy wyróżnienie w raporcie „Wydawcy 2021” przygotowanym przez miesięcznik „Media Marketing Polska” za „przemyślane poszerzenie portfolio – przejęcie dwóch pism popularnonaukowych (”Wiedza i Życie”, „Świat Nauki”), systematyczną cyfryzację biznesu, wysoką jakość kontentu mediowego”.

Nagroda Architektoniczna POLITYKI obchodzi 10-lecie.

2022
Z początkiem roku 2022 startuje projekt pulsar – popularnonaukowy portal internetowy, który powstał w wyniku fuzji serwisów internetowych „Świata Nauki” oraz „Wiedzy i Życia”. Na zawartość codziennie aktualizowanego portalu składają się naukowe newsy i aktualności, pogłębione materiały własne pisane specjalnie na jego potrzeby, podkasty przygotowane przez redakcję pulsara, ale także bieżące i archiwalne wydania „Wiedzy i Życia” i „Świata Nauki” w formie cyfrowej.

27 lutego POLITYKA kończy 65 lat.

Reklama
Reklama