O Polityce

Miasta i ludzie

Nowy Niezbędnik Inteligenta POLITYKI już 5 listopada

POLITYKA / Polityka
Kolejne wydanie Niezbędnika Inteligenta POLITYKI pt. „Miasta i ludzie” poświęcone jest fenomenowi cywilizacyjnemu, jakim jest miasto. Opowiadamy w nim o specyfice miejskości, jej rozwoju od starożytności do współczesności, wizjach przyszłości, sięgamy do zagadnień z socjologii miasta, podsumowujemy ostatnie ćwierćwiecze demokracji samorządowej, przedstawiamy autorskie rankingi polskich miast.
POLITYKA/Polityka

Ze wstępu Edwina Bendyka, kierownika działu naukowego POLITYKI, redaktora wydania :

Przez ostatni rok POLITYKA w cyklu „Portrety polskich miast” regularnie opisywała polskie metropolie, odkrywając ich tożsamość, charakter mieszkańców, lokalną kulturę, politykę i kondycję miejscowej gospodarki. To był dość surowy audyt mający pomóc mieszkańcom – po raz kolejny wybierającym samorządowe władze – w ocenie stanu ich miast i jakości zarządzania.

Nasz miejski „Niezbędnik” nie ma być jednak tylko podsumowaniem tego cyklu. Czynimy to, prezentując dwa oryginalne rankingi. Pierwszy porównuje opisywane przez nas miasta pod względem architektonicznym i urbanistycznym. W drugim listę rozszerzyliśmy na wszystkie miasta powiatowe – analizujemy je pod względem jakości życia.

W istocie jednak zależy nam, by odnieść polskie miejskie rewolucje do szerszego, globalnego kontekstu. Czym jest miasto, zarówno jako idea, jak i realny twór zmieniający się z czasem? Kim są mieszkańcy miast; czy warszawiacy różnią się zasadniczo od berlińczyków? Jak będzie wyglądać przyszłość miejskiego świata? Nasi autorzy nie dają prostych odpowiedzi, to domena konsultantów jeżdżących z gotowymi receptami i żonglujących hasłami typu „smart city”, „miasto kreatywne”, „zielona metropolia”.

Nie ma gotowych recept na miasto, wystarczy wczytać się w opowieści o polskich i światowych metropoliach, by zrozumieć, że każda ma swoją specyfikę oraz tożsamość wynikającą z nieustannego ścierania się różnych wpływów: siły globalnego kapitału i aspiracji samych mieszkańców, siły lokalnych elit i znaczenia, jakie płynie z lokalizacji geograficznej.

Tak, przyszłość świata i Polski zależy od miast, same jednak miasta znajdują się w głębokim kryzysie. I to wcale nie jest zły komunikat. Kryzys to szansa na pozytywną zmianę i rozwojowy impuls, którego miasta potrzebują, by dalej służyć swoim mieszkańcom.

Wybrane tematy poruszane w Niezbędniku:

  • Od szarzyzny do szyldozy: jak zmieniały się polskie metropolie po 1989 r.
  • Od Çatalhöyük do Tenochtitlan: najstarsze, największei najbardziej wpływowe ośrodki starożytności
  • Metropolie rządzą światem
  • Portrety światowych metropolii: Singapur, Londyn, Nowy Jork, Medellín, Szanghaj, Berlin, Sztokholm
  • Pierwszy architektoniczny i urbanistyczny ranking polskich miast
  • Prof. Grzegorz Gorzelak, ekonomista, o tym, jak miasta wykorzystały unijną szansę
  • Demokracja lokalna po 25 latach: co się sprawdziło, co szwankuje
  • Prof. Tomasz Szlendak, socjolog, o tym, dlaczego kultura coraz bardziej dzieli, niż łączy
  • Ranking jakości miejskiego życia
  • Portrety mieszkańców: Warszawiacy, Wrocławianie, Ślązacy, Szczecinianie, mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy, Olsztynianie, Gdańszczanie
  • Benjamin Barber, filozof i politolog, o tym, dlaczego burmistrzowie powinni rządzić światem
  • Co nas czeka: od molochów do miast w ludzkiej skali

Niezbędnik Inteligenta „Miasta i ludzie” - objętość 116 stron, cena 16,99 zł, do kupienia w dobrych punktach sprzedaży prasy i w sklepie internetowym POLITYKI: www.sklep.polityka.pl

Reklama
Reklama