O Polityce

Beth Gibbons śpiewa Góreckiego

Pete Finn / Materiały promocyjne
29 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się niezwykły koncert poświęcony twórczości Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie występ Beth Gibbons, która wykona partię solową III Symfonii op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Artystka wystąpi wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, którą poprowadzi Krzysztof Penderecki. Organizatorem i pomysłodawcą koncertu jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). Podczas koncertu na jednej scenie zabrzmią kompozycje trzech wielkich kompozytorów: Pendereckiego, Lutosławskiego i Góreckiego interpretowane i twórczo reinterpretowane przez młodsze pokolenie muzyków.

Wspólny występ z Beth Gibbons to kolejna spektakularna współpraca Krzysztofa Pendereckiego 
z artystami kojarzonymi przede wszystkim ze sceną muzyki alternatywnej. Beth Gibbons jest wokalistką, autorką tekstów, producentką i współzałożycielką, razem z Geoffem Barrowem 
i Adrianem Utley’em, kultowego brytyjskiego zespołu Portishead

Zespół uznawany jest obok Massive Attack i Tricky za twórcę stylu trip-hop. Ich debiutancki albumDummy wydany w 1994 r. został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność jak i krytyków, a rok później zespół otrzymał za niego prestiżową nagrodę Mercury Music Prize. Kolejnymi płytami są: Portishead (1997) i Third (2008), które potwierdziły pozycję zespołu jako jednej z najciekawszych grup brytyjskich.

Wokalistka zespołu Beth Gibbons współpracowała m.in. z Paulem Webbem – byłym członkiem zespołu Talk Talk, z którym wydała album Out of Season (2002). Do projektu dołączyła Annie Lennox, a celem artystów było zwrócenie uwagi na problem ciężarnych kobiet zarażonych wirusem HIV 
w Afryce.

Za swoje muzyczne inspiracje uważa takich muzyków i grupy jak: Nina Simone, Edith Piaf, 
The Sugarcubes, The Pixies i Elizabeth Fraser z zespołu Cocteau Twins. W czerwcu 2013 roku artystka ogłosiła, że pracuje nad kolejnym solowym albumem, która ma się ukazać nakładem wytwórni Domino Records.

Podczas koncertu 29 listopada publiczność będzie mogła wysłuchać utworu Jonny'ego Greenwooda 48 Responses to Polymorphia wykonanego po raz pierwszy w 2011 roku podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu –– Greenwood to kompozytor i gitarzysta zespołu Radiohead. Artysta od lat manifestuje swoje przywiązanie do muzyki Pendereckiego, komponując utwory nawiązujące do twórczości mistrza.

Na specjalne zamówienie NInA Bryce Dessner, nowojorski kompozytor i gitarzysta, napisał utwór Reponse Lutosławski inspirowany muzyką Witolda Lutosławskiego. Jego prawykonanie zabrzmi podczas koncertu 29 listopada.

Dessner, kompozytor i instrumentalista o polskich korzeniach, znany jest międzynarodowej publiczności przede wszystkim jako członek zespołów The National i Clogs.  W tym pierwszym zespole Dessner gra ze swoim bratem bliźniakiem Aaronem. Albumy The National Alligator (2005) orazBoxer (2007) zostały przez media okrzyknięte jednymi z najlepszych płyt ostatniej dekady. Jest ponadto założycielem MusicNOW Festival, wydarzenia odbywającego się corocznie od 2006 roku w  mieście jego urodzenia, Cincinnati w stanie Ohio. MusicNOW gości przedstawicieli różnych nurtów muzycznych – od alternatywy (The National, Dirty Projectors, Grizzly Bear) po muzykę współczesną (Nico Muhly, Steve Reich, Kronos Quartet, Bang on a Can All-Stars).

Organizatorem i pomysłodawcą koncertu jest Narodowy Instytut Audiowizualny, partnerem wydarzenia Teatr Wielki – Opera Narodowa, a kuratorem koncertu Filip Berkowicz.

 

Reklama
Reklama