O Polityce

Uwaga nauczyciele i uczniowie! Kolejna edycja RWE Power Box!

Polityka
Ile prądu potrzebuje elektryczny samochód, w jaki sposób można gromadzić, a potem wykorzystywać energię wiatrową lub słoneczną, jak długo trzeba ładować akumulator, aby zapalić żarówkę? To tylko niektóre pytania na jakie mogą znaleźć odpowiedź uczniowie i ich nauczyciele uczestniczący w unikalnym projekcie edukacyjnym realizowanym wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Fundację RWE w Polsce.

Kilka lat temu Fundacja ruszyła więc z akcją „Bezpieczna Energia RWE” skierowaną do sześcio-siedmiolatków, edukującą jak bezpiecznie korzystać z energii elektrycznej. Powodzenie tej akcji zachęciło Fundację do kolejnych działań. Przez ponad rok eksperci z Centrum Nauki Kopernik, we współpracy ze specjalistami z RWE Polska, przygotowywali założenia i koncepcję nowego programu edukacyjnego i pudełka RWE Power Box.

Z kolei TNS Polska na zlecenie Fundacji RWE w Polsce przeprowadziło badanie wśród rodziców i zapytało ich, czy chcieliby aby ich dzieci miały w szkole dostęp do interaktywnych pomocy naukowych. Okazało się, że zdecydowana większość rodziców (ponad 90% badanych), niezależnie od wieku dziecka, zdecydowanie popierają pomysł zapoznawania ich dzieci z zasadami bezpiecznego korzystania z energii elektrycznej, tak samo, jak i zjawiskami towarzyszącymi jej przetwarzaniu. Dodatkowo ponad 80% respondentów jest zdania, że zestawy doświadczalne lepiej pomagają zrozumieć zjawiska zachodzące w naturze niż tradycyjne lekcje.

W efekcie tych rekomendacji, jako odpowiedź na oczekiwania rodziców powstał RWE Power Box – zestaw elementów i urządzeń mieszczący się w dużym kartonowym pudełku. W środku znajdują się m.in.: miniaturowy panel fotowoltaiczny, wiatrak, silnik elektryczny oraz zestaw kabli. Bardzo szybko z różnych elementów uczniowie mogą samodzielnie zbudować i przetestować miniaturową elektrownię słoneczną, nieduży nowoczesny wiatrak, czy samochód elektryczny. Sprawdzić ile energii zużywają różne źródła światła i na czym polega funkcja „stand-by” w urządzeniach elektrycznych. W zestawie znajduje się też:
8 kart pracy, czyli plansz informacyjnych będących wskazówkami, jak wykonać poszczególne doświadczenia i jak porządkować otrzymane wyniki oraz gra edukacyjna, dzięki której uczniowie mogą dowiedzieć się, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł energii.

W 2013 roku gotowy RWE Power Box trafił do nauczycieli przyrody, matematyki i techniki z ponad 60 warszawskich szkół podstawowych. Nauczyciele zostali wcześniej przeszkoleni podczas warsztatów organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik, podczas których pod okiem specjalistów z CNK poznawali zawartość pudełka i samodzielnie testowali zasady metody badawczej podczas lekcji.

RWE POWER BOX RUSZA W POLSKĘ - kolejna edycja programu RWE Power Box

Do tej pory zestawy trafiły do 80 szkół w Warszawie (pierwszy etap programu) i z okolic Suwałk i Malborka (drugi etap). Fundacja RWE postanowiła wówczas rozszerzyć współpracę ze szkołami znajdującymi się na terenach gdzie RWE Polska inwestuje w farmy wiatrowe.

W ciągu niespełna dwóch lat w programie wzięło udział kilka tysięcy uczniów. Fundacja RWE w Polsce i Centrum Nauki Kopernik nie chcą na tym poprzestać. Już niebawem rusza trzecia edycja programu. Same warsztaty odbędą się w I kwartale 2015 roku. Po raz pierwszy w programie będą mogli wziąć nauczyciele przyrody, fizyki, chemii, matematyki i techniki szkół podstawowych i gimnazjalnych z 8 innych dużych miast – poza Warszawą – także z Gdańska, Elbląga, Lublina, Wrocławia, Szczecina, Katowic, Krakowa i Poznania. Po raz pierwszy też program rozszerzony zostanie o nauczycieli gimnazjum.

Szczegóły na stronie: http://powerboxrwe.pl/

Reklama
Reklama