O Polityce

Czechy pod specjalnym nadzorem podczas Festiwalu Literacki Sopot

Polityka
Już po raz czwarty, między 20 a 23 sierpnia Sopot stanie się literacką stolicą Polski. Tematem wiodącym tegorocznej edycji festiwalu będzie literatura czeska.

Do Sopotu przyjadą najważniejsi przedstawiciele czeskiej literatury współczesnej. Na festiwalu obecni będą między innymi Radka Denemarková, Petra Hůlová, Jan Novák i Jaroslav Rudiš.

Silny będzie aspekt historyczny. W nocy z 20/21 sierpnia przypada rocznica inwazji wojsk członków Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Z tej okazji odbędzie spotkanie wokół książki „Inwazja na Czechosłowację 1968. Perspektywa rosyjska”. Wśród zaproszonych do udziału w rozmowie gości są autor książki Josef Pazderka, Petr Blažek i Nikita Petrov. Nie zabraknie również debat o Etyce w polityce. Karta 77 i Solidarność czy Nieznanych czeskich mistrzach

Poza blokiem poświęconym literaturze czeskiej organizatorzy zapraszają również na spotkania z pisarzami polskimi. Dużym wydarzeniem będzie piątkowe spotkanie z Hanną Krall, Wojciechem Tochmanem i Mariuszem Szczygłem w związku z premierą książki „Krall”.    

Miłośnicy czeskiej kinematografii będą mieli okazję spotkać się z Petrem Zelenką oraz Jiřím Menzlem. Podczas Literackiego Sopotu polską premierę w formie czytania będzie miał najnowszy dramat Zelenki „Job interview”.

Sopot powinien być obowiązkowym przystankiem nie tylko dla fanów literatury. Miłośnicy teatru i dobrej muzyki również znajdą coś dla siebie w programie imprezy. Rokrocznie podczas festiwalu Literacki Sopot odbywa się spektakl teatralny oraz koncert. W tym roku w Dworku Sierakowskich Paweł Passini wystawi The Hideout/Kryjówkę. Natomiast o oprawę muzyczną zadba czeski zespół Kafka Band, który wystąpi w klubie Sfinks 700.

Najmłodszym uczestnikom rozrywkę zapewni premiera słuchowiska „Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki” wyreżyserowanego przez Tomasza Mana i będącego rezultatem konkursu na oryginalny scenariusz słuchowiska dla dzieci oraz „Pani Szast-Prast” w reżyserii Janusza Kukuły.

Ponadto na festiwalu odbędą się spotkania autorskie, targi książki, warsztaty dla rodzin z wystawa fotografii, pokazy filmowe, spacery literackie i wystawa fotografii.

 Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na niektóre obowiązują zapisy lub wymagane jest odebranie zaproszenia w punkcie informacji Kulturalny Sopot na placu Przyjaciół Sopotu.

 Szczegółowy program mogą Państwo znaleźć na stronie www.literackisopot.pl

Reklama
Reklama