O Polityce

Festiwal Warszawska Jesień

Polityka
Po raz kolejny Festiwal Warszawska Jesień, w dniach 17-27 września, przyciąga z całej Polski koneserów dobrej muzyki i sztuki.

Dynamicznie, czy statycznie? Ruch, czy trwanie? Nie da się z muzyki wypreparować czystej dynamiczności bądź statyczności: jedno płynnie może przechodzić w drugie i odwrotnie. Ów dziwny i tajemniczy stan niezdefiniowania – jednoczesnego trwania i ruchu – jest zjawiskiem dla muzyki immanentnym, ale szczególnie w muzyce współczesnej dochodzi do głosu jako przedmiot zabiegów kompozytora, jego świadomej gry z czasem i percepcją słuchacza.

Uczestnicy będą mogli poszukać tego stanu dwoistości, jak i jego skrajnych biegunów, w utworach prezentowanych na 58. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Spróbują uchwycić „dynamistatykę” muzyki współczesnej. Kto wie, może neologizm, który stworzyli organizatorzy, okaże się niezbędny dla określenia niejednego utworu, nie tylko na Warszawskiej Jesieni?

W programie między innymi instalacje: Chorus Raya Lee (hipnotyczna muzyka wydobywająca się z niezwykłych „muzycznych” wiatraków) oraz wszystkie utwory na taśmę Włodzimierza Kotońskiego w zaaranżowanej przestrzeni pustostanów starej zabytkowej kamienicy. Ponadto, w ramach koncertów i performansów, między innymi: The Second Dream of the High-Tension Line Stepdown Transformer La Monte Younga, Slices Alvina Luciera, Baobab Philla Niblocka, Fremdkörper #3 (mit Michael Jackson) Stefana Prinsa, In Vivo Raphaёla Cendo, New York Triptych Jamesa Dillona, Carceri d’Invenzione I Briana Ferneyhougha, Zones de turbulences Philippe’a Manoury’ego, Anahit Giacinto Scelsiego, Woven Dreams Toshio Hosokawy, Périodes Gérarda Grisey’a, Schnee Hansa Abrahamsena, Expanded music Merzbow, Studies for String Instruments Simona Steena-Andersena, LOST Jagody Szmytki, 20 Pianos Matthew Herberta, Mach Sieben Michaela Beila

5. edycja „Małej Warszawskiej Jesieni” zagości w Królikarni: w Magazynie Studyjnym Rzeźby XX I XXI wieku z instalacją Krzysztofa Knittla, przygotowaną we współpracy z Maciejem Wojtyszko oraz w pałacowym parku z preformansem muzycznym Zygmunta Krauzego. A także w Zachęcie, gdzie widzowie będą mieli okazję poznać tajniki pracy reżysera dźwięku i posnuć muzyczne opowieści o obrazach. Nie zabraknie koncertu, między innymi z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.

Na Festiwalu wystąpią między innymi: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Janáčkova Filharmonie Ostrava, Talea Ensemble z Nowego Jorku, Orkiestra Muzyki Nowej, Lutosławski Quartet, LutosAirQuintet i in. Wśród solistów – m. in. Håkan Hardenberger, Marcin Zdunik, Salome Kammer, Małgorzata Walentynowicz. Dyrygenci to m. in.: Aleksander Liebreich, Jacek Kaspszyk, Zsolt Nagy, Szymon Bywalec.

Więcej informacji i pełny program festiwalu mogą Państwo znaleźć na stronie www.warszawska-jesien.art.pl

Reklama
Reklama