O Polityce

Biblioteki włączają różnorodność

Polityka
Co łączy różne kultury i czego ich przedstawiciele mogą nauczyć się od siebie nawzajem? W jaki sposób pokazywać dzieciom różne kultury za pomocą książek dostępnych w bibliotekach? Jak lepiej zrozumieć sytuację uchodźców?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą poszukiwać uczestnicy Ogólnopolskiego Kongresu Bibliotek Włącz różnorodność!, który odbędzie się 22-23 października w Służewskim Domu Kultury w Warszawie.

Wydarzenie będzie poświęcone upowszechnianiu wiedzy na temat różnorodności kulturowej, wypracowaniu pomysłów na działania bibliotek integrujące przedstawicieli mniejszości, uwrażliwianiu na równość i różnorodność. Weźmie w nim udział blisko 150 bibliotekarek, bibliotekarzy i osób, które na co dzień z bibliotekami współpracują lub chciałyby taką współpracę nawiązać.  

Pierwszego dnia uczestnicy zagrają w edukacyjną grę, podczas której poznają wydarzenia ważne dla przedstawicieli różnych kultur czy akcje wspierające dialog międzykulturowy. Wykonując wspólnie zadania uświadomią sobie, skąd biorą się stereotypy i uprzedzenia i jak możemy im przeciwdziałać. Wysłuchają także wystąpienia gościa specjalnego – Ellen Ndeshi Namhila, bibliotekarki i pisarki z Namibii, członkini Namibijskiego Komitetu ds. UNESCO, autorki czterech monografii powiązanych z historią swojego kraju, powstałych dzięki pasji dla historii mówionej. Będą mieli również okazję obejrzeć spektakl „Święto wiosny // Święta wojna” w wykonaniu młodych uchodźców z Gruzji, Kirgistanu i Czeczenii.

Drugi dzień spotkania będzie wypełniony warsztatami, podczas których uczestnicy:

 - zastanowią się, jakie mamy skojarzenia z Afryką i poszukają źródeł jej stereotypowego postrzegania m.in. w literaturze polskiej, ale też w ideologii kolonialnej i języku stosowanym przez media czy biura turystyczne (warsztat „Odczarować Afrykę - jak czytać współczesne kultury afrykańskie”);

 - zajmą się sytuacją uchodźców - spróbują wejść w ich role i wyobrazić sobie sytuację opuszczania domu i ojczyzny, a w rezultacie będą wiedzieli, jak poruszać tę problematykę we własnych instytucjach („Jak w domu... – warsztat metodą dramy, dotyczący sytuacji uchodźców”)

 - nauczą się rozpoznawać i reagować na mowę nienawiści. Dowiedzą się, jakie grupy są szczególne narażone na „hejtowanie” oraz w jaki sposób można okazać im solidarność i wsparcie (warsztat „Aktywizm internetowy w przeciwdziałaniu mowie nienawiści”);

- przekonają się, w jaki sposób za pomocą metody „Pamiętnik dziecka migrującego” pracować z młodymi ludźmi z rodzin migrujących (wewnątrz kraju, a także poza jego granice) lub poszukującymi swoich korzeni kulturowych czy historii własnej rodziny (warsztat „Pamiętnik dziecka migrującego”);

 - zastanowią się, jak dostępne w bibliotekach książki mogą pomóc w poszerzeniu horyzontów dzieci i młodzieży i sprawić, że młodzi ludzie staną się bardziej otwarci na inne kultury i zaczną je lepiej rozumieć („Współczesna literatura dla przyszłego pokolenia – warsztaty z dziećmi wspierające międzykulturowość”).

Na uczestników będą czekały również prezentacje polskich i zagranicznych bibliotek. Będzie można miedzy innymi dowiedzieć się, jakie działania integrujące Polaków i Wietnamczyków oferuje Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie, co dla społeczności romskiej przygotowała Biblioteka Publiczna im. Frana Galovića w Koprivnicy w Chorwacji, z jakich propozycji mogą skorzystać polscy imigranci w bibliotekach norweskich, z jakimi wyzwaniami związanymi z falą uchodźców z terenów wojennych mierzą się placówki ukraińskie. Pełny program warsztatów  i prezentacji: http://wielokulturowabiblioteka.org/#schedule

 

Organizatorem kongresu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), która od 2009 wspiera biblioteki publiczne w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Biblioteki prowadzą także coraz więcej wielokulturowych działań. Przykładem mogą być „pogaduchy” organizowane przez bibliotekę  w Opolu dla ukraińskich studentów, polsko-łemkowskie partnerstwo zawiązane przez bibliotekę w Gorlicach, współpraca biblioteki z asystentami romskimi w Kędzierzynie-Koźlu czy „Żywa Biblioteka” współorganizowana co roku przez wrocławską Mediatekę. Biblioteki mogą być więc ważnym miejscem objaśniającym i przybliżającym inne kultury, promującym dialog, pokazującym, co różne kultury łączy, a co różni, i czego ich przedstawiciele mogą nauczyć się od siebie nawzajem.

Partnerami Ogólnopolskiego kongresu bibliotek: Włącz różnorodność! są Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Stowarzyszenie Praktyków Kultury.

Więcej informacji na stronie kongresu: www.wielokulturowabiblioteka.org

Reklama
Reklama