O Polityce

Malta Festival Poznań 2016!

Patrzeć to być w akcji*

materiały prasowe / materiały prasowe
780 artystów i aktywistów z 21 krajów, którzy wspólnie tworzą 241 wydarzeń – od współczesnego teatru i tańca, przez filmy i koncerty po wyjątkowe działania artystyczno-społeczne. Od 17 do 28 czerwca potrwa Malta Festival Poznań 2016.

Malta Festival Poznań 2016 otworzy francuska grupa Artonik pochodem „The Color of Time” – roztańczonym happeningiem inspirowanym hinduskim świętem Holi. Do parady, która wystartuje na ul. 27 grudnia, będzie mógł dołączyć każdy. Setki osób w różnym wieku przejdą przez kolejne „stacje”, by dotrzeć do finalnego miejsca, gdzie nastąpi eksplozja dźwięków i kolorów.

W ramach międzynarodowej sekcji zobaczymy performatywną instalację Driesa Verhoevena, szalone party japońskiej grupy Miss Revolutionary Idol Berserker, spektakl site-specific Anta Hamptona czy projekt w przestrzeni miejskiej przygotowany przez Juliana Hetzela. Festiwal będzie okazją do zapoznania się po raz pierwszy w Polsce z twórczością Lotte van den Berg, która na nadwarciańskich łąkach pokaże słynny spektakl „Wasteland” oraz swój najnowszy projekt „Building Conversation”. „Oddajemy do Waszej dyspozycji przestrzeń teatralną, w której można doświadczać zarówno wyczerpującego chaosu współczesnego świata, jak i znalezienia w niej schronienia” – zapowiada swój program Lotte van den Berg, kuratorka tegorocznego Idiomu Paradoks widza.

Idiom to również filmy, m.in. Gusa van Santa, Michaela Hanekego, Wernera Herzoga.

W teatralnym programie Malty zobaczymy polską premierę „Orchidee” w reżyserii Pippo Delbono, laureata nagrody Nowe Rzeczywistości Teatralne, projekty taneczne programu Stary Browar Nowy Taniec, spektakle tworzone przez gimnazjalistów i licealistów w ramach Młodej Malty oraz przegląd najciekawszych wydarzeń z repertuaru m.in. Teatru Nowego i Teatru Polskiego w Poznaniu, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Sceny Roboczej, Teatru Ósmego Dnia, CK Zamek, Baraku Kultury i Polskiego Teatru Tańca.

Na placu Wolności, po raz czwarty powstanie Generator Malta – zielone miasto sztuki, w którym skupi się większość festiwalowych działań plenerowych. Tu odbywać się będą maltańskie koncerty, akcje artystyczne, spektakle teatralne, dyskusje, warsztaty oraz Silent Disco. Plac Wolności będzie żył przez kilkanaście godzin na dobę.

W ramach Generatora Malta będzie też eksplorowane miasto. Pasjonaci różnych dziedzin m.in. mikrobiologii, botaniki, socjologii czy architektury zaproszą na niecodzienne spacery po Poznaniu. Wojciech Urbański (Rysy) udźwiękowi opuszczony budynek szpitala przy ul. Szkolnej. Pusty Dom Książki posłuży jako miejsce do śnienia podczas całonocnego działania muzycznego zespołu KakofoNIKT. Artyści i projektanci stworzą wystawę na balkonach i elewacjach wokół placu Wolności, do oglądania przez lornetki i lunety.

Ogrody społecznościowe na Wildzie i Łazarzu po raz kolejny staną się miejscem dla plenerowych koncertów, pokazów filmowych i warsztatów.

„Chciałem zaproponować coś, co nie będzie martyrologicznym widowiskiem. Wydarzenie od A do Z artystyczne i zrozumiałe pod każdą szerokością geograficzną, bo będzie wyrażone za pomocą tańca, a nie słów” – mówi Jan Komasa, który reżyseruje multimedialne widowisko „Ksenofonia. Symfonia dla Innego” na finał obchodów 60. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 a zarazem festiwalu Malta. Reżyser zaprosił do współpracy Mikołaja Mikołajczyka – choreografa, który przez wiele lat związany był jako solista z poznańskim Polskim Teatrem Tańca oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu. Muzykę stworzą Bartek Wąsik i Miłosz Pękala z Kwadrofonik we współpracy z Royal String Quartet.

Szczegółowy program festiwalu oraz informacje o zasadach wstępu na wydarzenia Malta Festival Poznań dostępne są na www.malta-festival.pl

* Cytat w tytule pochodzi z tekstu kuratorskiego Idiomu autorstwa Lotte van den Berg.

Reklama
Reklama