O Polityce

14. Millennium Docs Against Gravity Film Festival

materiały prasowe / Polityka
W tym roku filmy zostały pogrupowane w 11 sekcji filmowych - w tym dwie nowe sekcje: Chiński sen, przedstawiające Państwo Środka, i Doc Dance, w ramach których festiwalowa publiczność zobaczy wyjątkowe filmy o tańcu.

W Warszawie filmy będą walczyć aż o 10 nagród, o których zadecydują wybitni jurorzy. O przyznaniu Grand Prix Nagrody Banku Millennium zadecydują Mariusz Grzegorzek, reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, rektor PWSTiF w Łodzi, reżyser Jan P. Matuszyński („Ostatnia rodzina”) i producentka filmowa i fotografka Agnieszka Traczewska. O przyznaniu nagrody Fiction/Non-Fiction zadecydują reżyser Tomasz Wasilewski („Płynące wieżowce”, „Zjednoczone Stany Miłości”), reżyser Syllas Tzoumerkas („Płomień”) i reżyserka Marta Minorowicz („Zud”).

O nagrodę Nos Chopina powalczy w tym roku 11 filmów. O wyłonieniu zwycięzcy zadecydują Anda Rottenberg, historyk i krytyk sztuki, kuratorka wystaw, laureatka licznych nagród i odznaczeń, Agnieszka Obszańska, dziennikarka „Trójki” Polskiego Radia, autorka audycji „Teren Kultura” i Wacław Zimpel, klarnecista i kompozytor, laureat tegorocznego Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Popularna.

W Warszawie także konkursy Amnesty International, Green Warsaw Award, Nagroda Akademii Dokumentalnej, Nagroda Dokumentalna Warszawy – w tym roku tak się będzie nazywać nagroda publiczności warszawskiej, nowe trofeum: Nagroda Czytelników Co Jest Grane 24 oraz statuetki przyznawane przez dwa miesięczniki: Nagroda Focusa dla Największej Osobowości Festiwalu i Nagroda „Zwierciadła” dla Najlepszego Filmu o Tematyce Psychologicznej.

Najlepszy film wrocławskiej edycji otrzyma Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego, na Pomorzu wręczona zostanie Nagroda Prezydenta Gdyni, zaś w Bydgoszczy – Bydgoszcz Art/Doc Award.

Na spotkania z publicznością przyjadą znani goście, m.in. Cicciolina we własnej osobie (bohaterka filmu „Cicciolina. Skandal to ja” Alessandro Melazziniego), Bernard-Henri Lévy (czołowy francuski intelektualista i reżyser filmu „Peszmergowie. Walczący z ISIS”), Siergiej Loznitsa („Austerlitz”, „Szczęście ty moje”) Andreas Dalsgaard („Ludzi wymiar”, „The War Show”), Bady Minck („MappaMundi”, „Na początku było oko”; reżyserka udzieli wykładu mistrzowskiego), Helena Třeštíková („Mallory”, „Prywatny wszechświat”; także wykład mistrzowski) oraz Guido Hendrikx („Obcy w raju” - według festiwalu IDFA w Amsterdamie „najważniejszy film o uchodźcach w 2016 roku”).

Szczegółowe opisy ponad 140 filmów są dostępne na stronie: http://docsag.pl/pl/

Festiwalowe daty: od 12 do 21 maja w Warszawie i Wrocławiu, 17-26 maja w Gdyni, 15-21 maja w Bydgoszczy oraz 11-14 maja w Lublinie. Od 19 do 21 maja w 20 miastach w całej Polsce (m.in. w Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Szczecinie, Elblągu, Ełku i Katowicach).

Reklama
Reklama