O Polityce

O ojczyźnie w Krakowie

Globalizacja jest nieuchronnością. W obliczu jedynego wyjścia nie ma sensu popadanie we frustrację; należy mu wyjść naprzeciw. Pewne procesy trzeba opanować, a inne zrozumieć; to zadanie dla ekologii, polityki i kultury. Ludzkość nie przetrwa, jeżeli nie stworzy wspólnego systemu zarządzania Ziemią – jej klimatem, zasobami i nadmiernym zaludnieniem. Globalne otwarcie wymaga od nas pokochania »obcego« i polubienia inności” pisze Maria Anna Potocka w manifeście „Nacja – emigracja – globalizacja”.

Jak podołać tak określonemu zadaniu? Trzeba na nowo odnaleźć i wyobrazić sobie ojczyznę, by nie była twierdzą chroniącą przed innością, lecz wspólnym miejscem wszystkich. Warto w tym poszukiwaniu zwrócić się do artystów, którzy z konieczności zarówno egzystencjalnej, jak i twórczej, przeszli na „globalny model ojczyzny”.

Zapraszamy na debatę „Nacja – emigracja – globalizacja. Sztuka i artyści w poszukiwaniu ojczyzny”, zorganizowaną przez Teatr Powszechny w Warszawie i MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie we współpracy z tygodnikiem POLITYKA, która odbędzie się 26 września w siedzibie MOCAK w Krakowie przy ul. Lipowej 4. W dyskusji udział wezmą: Maria Anna Potocka (dyrektorka MOCAK), Oskar Dawicki (artysta), Tomasz Majewski (Uniwersytet Jagielloński), Adam Zagajewski (poeta), a poprowadzi ją Edwin Bendyk. Debata jest organizowana w ramach przygotowań do Forum Przyszłości Kultury.

Polityka 38.2017 (3128) z dnia 19.09.2017; Do i od redakcji; s. 90
Reklama