O Polityce

Forum Przyszłości Kultury

Polityka

W warszawskim Teatrze Powszechnym 18–19 listopada odbędzie się Forum Przyszłości Kultury. W rok po Kongresie Kultury 2016 spotkamy się ponownie, by kontynuować dyskusję o kulturze, Polsce, Europie i świecie. Spróbujemy także zmierzyć się z wyzwaniem ujawnionym podczas Kongresu – brakiem wspólnej narracji umożliwiającej bycie razem w swej różnorodności i odrębności wszystkim tym, którym bliska jest wizja kultury otwartej i wolnej, autonomicznej od politycznego dyktatu, odpornej na ideologiczne toksyny i jad ksenofobii. Forum poprzedzi cykl debat organizowanych w całej Polsce. W najbliższym czasie zapraszamy:

5 października, godz. 18.00, Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, „Autonomia, samoorganizacja, samorząd. O kulturze i społeczeństwie poza instytucjami”
Ruch anty-ACTA w 2012 r., Ogólnopolski Strajk Kobiet, Łańcuch Światła to tylko kilka przykładów społecznej mobilizacji w Polsce ostatnich lat. Nie stały za nimi partie polityczne ani wielkie organizacje społeczne. Czy wkroczyliśmy w epokę post-NGO, kiedy uczestnictwo w kulturze nie wymaga już przynależności do sformalizowanych struktur? Jaka może być przyszłość nowych ruchów społecznych? Jak rozpoznawać i badać nowe formy aktywności, by nie przegapić inicjatyw o dużym potencjale? W debacie udział wezmą: Mikołaj Rakusa-Suszczewski, Aleksandra Szymańska, Marianna Grzywaczewska, Krzysztof Stachura.

10 października, godz. 11.00, Łódź, Muzeum Sztuki MS2, ul. Ogrodowa 19, „Instytucja publiczna: przestrzeń autonomii?”
Czym jest autonomia publicznej instytucji kultury? Jakie jest jej umocowanie w prawno-ustrojowym porządku współczesnych demokracji? Jaka jest relacja między autonomią instytucji a mandatem władzy publicznej do uprawiania własnej polityki kulturalnej?

Polityka 40.2017 (3130) z dnia 03.10.2017; Do i od redakcji; s. 98
Reklama