O Polityce

Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju od 22 do 29 października w Warszawie

materiały prasowe / Polityka
Kulturalna mapa Warszawy wzbogaci się o nowy festiwal muzyczny. „Muzyka Wiary – Muzyka Pokoju” to przestrzeń improwizacji i innego niż dotychczas spojrzenia na muzykę sakralną.

Usłyszymy m.in.: legendarny zespół Osjan, Kwadrofonik, Karolinę Cichą, Bester Quartet, Wacława Zimpla z formacją LAM, Sebastiana Wypycha i zespół Bastarda. Festiwal organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II nawiązuje do spotkania międzyreligijnego w Asyżu poprzez muzykę czerpiącą z przestrzeni sakralnych różnych kultur.

Muzyczna, wielokulturowa podróż

Muzyczna podróż rozpocznie się w niedzielę, 22 października, koncertem interpretacji pieśni i motetów Piotra z Grudziądza. Na scenie studia im. Szpilmana wystąpi zespół Bastarda (Paweł Szamburski, Tomasz Pokrzywiński i Michał Górczyński).

24 października w ewangelicko-augsburskim kościele pw. św. Trójcy przy placu Małachowskiego usłyszymy legendarną grupę Osjan w swoim najsilniejszym składzie: Jacek Ostaszewski, Wojciech Waglewski, Radosław Nowakowski i Milo Kurtis.

Dzień później na Pradze (25 października), w katedrze św. Floriana, wystąpi Sebastian Wypych, któremu towarzyszyć będą jemeńska śpiewaczka Rasm Al-Mashan oraz mistrz afrykańskiej kory Buba Kuyateh z Gambii.

26 października na dziedzińcu kamienicy artystycznej przy ul. Foksal 11 usłyszymy koncert Karoliny Cichej i Elżbiety Rojek „Jeden/Wiele”.

27 października w studiu S2 Polskiego Radia wystąpi Wacław Zimpel z formacją LAM. Zespołowi towarzyszyć będzie światowej sławy mistrz hinduskiego instrumentu perkusyjnego ghatanu Giridhar Udupa.

28 października w tym samym miejscu zespół Kwadrofonik zaprezentuje przygotowany specjalnie na Festiwal projekt „Echa pojednania”.

Wieczorem 29 października w Muzeum Historii Żydów Polskich Bester Quartet zmierzy się z „Księgą aniołów” Johna Zorna. Zespołowi towarzyszyć będzie Jorgos Skolias, Magdalena Pluta i Tomasz Ziętek.

Modlitwa o pokój

26 października, w wigilię historycznej modlitwy o pokój w Asyżu, w warszawskich świątyniach rozbrzmi wielowyznaniowa modlitwa o pokój. Jak podkreślają organizatorzy, punktem wyjścia w myśleniu o festiwalu były słowa Jana Pawła II wypowiedziane na początku spotkania w Asyżu w październiku 1986 roku – Nasze spotkanie jest tylko potwierdzeniem, że ludzkość (…) angażując się w wielką sprawę pokoju, winna sięgać do swych najgłębszych i najbardziej życiodajnych źródeł (…). Mamy pewność, iż po to, aby świat stał się wreszcie miejscem prawdziwego i trwałego pokoju, oprócz środków ludzkich i ponad nimi potrzeba gorącej, pokornej i ufnej modlitwy.

Dla upamiętnienia tamtego wydarzenia i w zgodzie z jego duchem, organizator festiwalu zaprosił przedstawicieli różnych wyznań warszawskich do odmówienia modlitwy o pokój, która zabrzmi 26 października w kościołach katolickich, kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy, prawosławnej Katedrze Metropolitalnej św. Marii Magdaleny, meczecie w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej, Synagodze im. Nożyków i buddyjskiej świątyni Zen Kanoon.

Wydarzenia towarzyszące

Festiwal poprzedzi debata „Po co nam muzyka?”, w której zaproszeni przez Barbarę Schabowską goście: dr Beata Bolesławska, Karolina Cicha, dr Michał Łuczewski, Miron Zajfert i Marcin Majchrowski będą dyskutować o relacji muzyki i wiary. Spotkanie odbędzie się 19 października w barze Studio. Z kolei 23 października w kinie Muranów uczestnicy Festiwalu będą mogli obejrzeć specjalne projekcje filmowe.

W niedzielę 29 października, w ostatni dzień Festiwalu w kościele św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu odbędzie się spektakl słowno-muzyczny „Źródła pokoju”, w którym wezmą udział Komarnicka-Klynstra oraz Redbad Klynstra-Komarnicki. Całość refleksji dopełniają utwory Pawła Szamburskiego składające się na program „Ceratitis Capitata”.


Szczegóły i rezerwacja bezpłatnych wejściówek: www.muzykawiary.pl

Reklama
Reklama