Patronaty

15. rocznica wszczepienia pierwszego w Polsce implantu ślimakowego

Polityka zaprasza na spotkanie z okazji 15. rocznicy wszczepienia pierwszego w Polsce implantu ślimakowego. Spotkanie odbędzie się 14 lipca o godz. 12.00 w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach.

W dniu 16 lipca 2007 roku mija 15. rocznica wszczepienia pierwszego w Polsce implantu ślimakowego osobie całkowicie niesłyszącej. Przeprowadzenie tej operacji było ogromnym wyzwaniem chirurgicznym, organizacyjnym, technicznym i naukowym, którego podjął się prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński - 16 lipca 1992 roku.

Dla środowiska medycznego zajmującego się problemami słuchu i słyszenia - była to nowa, rewolucyjna metoda dająca szansę wejścia do świata dźwięków tym, którzy nigdy nie słyszeli oraz powrotu do tego świata tym, którzy kiedyś słyszeli i słuch stracili bezpowrotnie.

Osoby te po operacji odzyskują słuchowy kontakt ze światem, mogą funkcjonować w społeczeństwie na równych zasadach - uczęszczają do szkół ogólnodostępnych, pracują i cieszą się pełnią życia. Wydatek na leczenie głębokiego niedosłuchu lub głuchoty - zakup implantu, koszty samej operacji i rehabilitacji - to inwestycja, która owocuje oszczędnościami w kosztach utrzymania rzeszy niepełnosprawnych, zwłaszcza u dzieci.

Nowatorskie w Polsce operacje przeprowadzone przez prof. Henryka Skarżyńskiego:
* 1992 r. pierwsze wszczepienie implantu ślimakowego osobie całkowicie niesłyszącej, 
* 1998 r. pierwsze wszczepienie implantu do pnia mózgu, 
* 1999 r. nowa metoda leczenia wad wrodzonych ucha, 
* 2001 r. nowe oryginalne sposoby chirurgii rekonstrukcyjnej ucha środkowego z zastosowaniem materiałów alloplastycznych (jonomery szklane),
* 2002 r. pierwsza w świecie operacja osoby dorosłej z częściowa głuchotą,
* 2003 r. pierwsze wszczepienie implantu do ucha środkowego,
* 2004 r. pierwsza w świecie operacja dziecka z częściowa głuchotą
* 2005 r. pierwsze połączenie implantu i aparatu słuchowego w jednym uchu,
* 2006 r. pierwsze w skali międzynarodowej wykorzystanie nowego dojścia operacyjnego w zastosowaniu nowej generacji implantów ucha środkowego.
* 2007 r. opracowanie z zespołem pierwszego w świecie systemu stałego zdalnego nadzoru nad działaniem implantu u pacjentów w dowolnym miejscu jego bytowania.

Dziś prof. Henryk Skarżyński jest dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu i kierownikiem Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy i wraz z zespołem wykonuje najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch. Jest to niewątpliwie ogromny sukces naukowy, medyczny jak i organizacyjny.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną