Patronaty

Rosja po Putinie

POLITYKA zaprasza na spotkanie z Krystyną Kurczab-Redlich 'Rosja po Putinie' - w ramach cyklu 'Nowe opisanie świata'.

Czwartek, 6 marca 2008, godz. 17.00
Aula Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. J. Tischnera
Kraków, ul. Westerplatte 11
WSTĘP WOLNY

Krystyna Kurczab-Redlich - wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji, autorka uznanego za jedną z najlepszych publikacji ubiegłego roku zbioru reportaży „Głową o mur Kremla" - będzie gościem miesięcznika „Znak" i Wyższej Szkoły Europejskiej na drugim spotkaniu z cyklu wykładów otwartych „Nowe opisanie świata".

Cztery dni po zaplanowanych na 2 marca wyborach prezydenckich w Rosji opowie m.in. o końcu prezydentury Putina, życiu codziennym Rosjan oraz „trudnym sąsiedztwie" Polski i Rosji. W czasie spotkania zaplanowano m.in. pokaz filmu dokumentalnego o Czeczenii przygotowanego w czasie jednej z wielu wizyt dziennikarki w tym kraju.

Krystyna Kurczab-Redlich, z wykształcenia prawnik, przez kilkanaście lat mieszkała w Rosji, będąc naocznym świadkiem najważniejszych wydarzeń w najnowszych dziejach tego kraju (m.in. upadku ZSRR, puczu Janajewa, tragedii Biesłanu i moskiewskiej Dubrowki). Jest autorką filmów dokumentalnych o Czeczenii, w której od początku tzw. II wojny czeczeńskiej wielokrotnie bywała, a także książek o współczesnej Rosji: „Pandrioszka" (2000) oraz „Głową o mur Kremla" (2007). Obecnie pracuje nad biografią Władimira Putina.

Jest laureatką m.in. najważniejszego wyróżnienia dla korespondenta zagranicznego - Nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego, a ponadto: Nagrody Amnesty International za publikacje o łamaniu praw człowieka w Czeczenii, Nagrodę im. Melchiora Wańkowicza za reportaże z Czeczenii oraz rosyjskiej nagrody w konkursie na reportaże o Moskwie. W roku 2005 na wniosek czeczeńskej organizacji „Echo Wojny", Amnesty International i Fundacji Helsińskiej jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla.

„Nowe opisanie świata" to cykl wykładów otwartych dla szerokiej publiczności. Patronami medialnymi imprezy są: Radio Kraków, TVP Kraków, „Dziennik Polski" oraz tygodnik „Polityka". W ramach cyklu odbyło się już spotkanie z Janiną Ochojską-Okońską. Wieczór z udziałem Krystyny Kurczab-Redlich otworzy zaplanowane na kilka tygodni obchody 5-lecia Wyższej Szkoły Europejskiej.

Więcej informacji na stronie: www.miesiecznik.znak.com.pl

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną