Patronaty

Festiwal teatralny Zadara.pl

Polityka zaprasza na festiwal spektakli z dorobku Michała Zadary, tegorocznego laureata Paszportu 'Polityki', odbywający się w ramach wskrzeszonych Warszawskich Spotkań Teatralnych pomiędzy 29 marca a 11 kwietnia w Warszawie.

Zobacz mapę Zadary: http://www.zadara.pl/

Michał Zadara - rocznik 76, reżyser wymieniany jednym tchem z Janem Klatą i Mają Kleczewską, zaliczany przez krytyków do rozmaitych grup, nurtów, a jednak wszelkim próbom zaszufladkowania się wymykający. Trudny do przyporządkowania, zawsze osobny, z uśmiechem psotliwego dziecka miesza style i konwencje, z jednakową radością bada siłę chwytów z teatru otwartego Różewicza i musicalowych numerów, wprowadza znaczenia niesione przez taniec, happening i multimedia, nie boi się farsowych gagów, czystą poezję zderza ze skreczowaną na żywo muzyką.

Inspirację zdyscyplinowanym, intelektualnym i autorefleksyjnym teatrem niemieckim łączy z fascynacją XX-wieczną awangardą: pracami Gertrude Stein, Duchampa, Jean-Luc Goddarda czy Johna Zorna. Zaskakuje wyborami repertuarowymi: od dawno pogrzebanej w kanonie lektur szkolnych „Odprawy posłów greckich" Kochanowskiego i „Księdza Marka" Słowackiego przez scenariusz filmowy po powieść dla młodzieży. Efektem są spektakle niezwykle świeże, lekkie i często zabawne, w nowoczesnej formie i w niebanalny sposób mówiące o najważniejszych współczesnych problemach: podszytym antysemityzmem i ksenofobią polskim patriotyzmie, kłopotach z tożsamością w postmodernistycznym i mobilnym świecie, kwestii pamięci, zarówno tej osobistej, jak i oficjalnej, narodowej.
 

2 kwietnia (środa), o godz. 22.00,  w Teatrze na Woli (ul. Kasprzaka 22, Warszawa), Aneta Kyzioł, dziennikarka „Polityki" oraz Paweł Sztarbowski z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego poprowadzą spotkanie z Michałem Zadarą.

Spotkanie odbędzie się zaraz po spektaklu „Wesele".

Wstęp wolny, zapraszamy!


Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną