Patronaty

Prezentacje młodych twórców w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

27 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zostanie otwarta wystawa zbiorowa zatytułowana 'Establishment (jako źrodło cierpień)'


„Establishment (jako źrodło cierpień)" to zbiorowa wystawa artystów uczestniczących w tworzeniu sztuki aktualnej. Projekt nawiązuje do fali wystaw „nowej", „młodej sztuki", która przetoczyła się przez polską scenę artystyczną na początku XXI wieku. Tematem wystawy są artystyczne propozycje i indywidualności, które zaistniały po przetoczeniu się owej fali, a więc sztuka, która nastąpiła po „nowej sztuce z Polski". Uczestnicy projektu, to artyści, którzy nie brali udziału w tamtych prezentacjach, twórcy, którzy zaznaczyli się na scenie sztuki w ciągu ostatnich dwóch - trzech lat.  Kontekstem dla prezentacji jest tytułowe pojęcie establishmentu - rozumianego jako wyzwanie, z którym muszą się zmierzyć młodzi artyści, jako punkt odniesienia, zbiór pokus, przedmiot kontestacji, wreszcie jako potencjalne „źródło cierpień".
Artyści, którzy pod sztandarem młodości zdobyli szturmem scenę polskiej sztuki około roku 2000, dziś tworzą jej główny nurt - są jej establishmentem. W obliczu instytucjonalizacji pokoleniowej „aksamitnej rewolucji" sprzed kilku lat rodzą się pytania: czy pojawiła się już nowa jakość w stosunku do propozycji wczorajszych „młodych artystów"? Czy twórcy, którzy dziś wchodzą na scenę mają potencjał tworzenia nowych jakości, czy też ich ambicje ograniczają się do dołączania do istniejącego establishmentu? Jakie postawy, wrażliwości i strategie rodzą się w szeregach najmłodszej generacji artystów debiutujących w cieniu sukcesu starszych o kilka lat kolegów?
Celem wystawy „Establishment" jest przedstawienie postaw generacji artystów formujących się wobec wyżej nakreślonych uwarunkowań. Czy można wobec nowej sztuki zarysować jakąkolwiek wspólnotę wrażliwości, estetyk, strategii i tematyki? Czy też może młoda scena artystyczna to zatomizowany zbiór autonomicznych, indywidualności? Czy młodzi wciąż rzeczywiście są realistami, czy też ich obszar zainteresowań leży już gdzie indziej, poza rzeczywistością definiowaną na poziomie potocznej codzienności?

Artyści, których prace zostaną pokazane to:
Wojciech Bąkowski, Olaf Brzeski, Dwaesha, Łukasz Jastrubczak, Szymon Kobylarz, Tomasz Kowalski, Norman Leto, Przemek Matecki, Tomasz Mróz, Radosław Szlaga, Iza Tarasewicz, Mariusz Tarkawian, Truth, Anna i Adam Witkowscy, Zorka Wollny oraz Grzegorz Drozd

Kuratorzy wystawy: Stach Szabłowski i Marcin Krasny.

Wystawa czynna  będzie do 31 września 2008 roku.

Szczegóły na: www.csw.art.pl

Polityka jest patronem medialnym wystawy.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną