Patronaty

Afrykańskie tradycje na Brave Festival we Wrocławiu

Tegoroczny, 4. Brave Festival zdominuje Afryka. Będzie można zobaczyć tańce, rytuały, ceremonie i widowiska w wykonaniu członków plemion, takich jak Nuna czy Fula, obejrzeć mieszankę break dance z tradycyjnymi tańcami plemiennymi Ugandy, a także wziąć udział w warsztatach bębnów afrykańskich. A wszystko to we Wrocławiu między 4 a 12 lipca.

Brave Festival prezentuje ginące marginalizowane tradycje z całego świata. To Festiwal ludzi odważnych, ludzi, którzy mówią, skąd pochodzą, jakie są ich wartości, tradycja i duchowość. Tegoroczny Brave odbywać się będzie pod hasłem: „Rytuał zaczyna się w Afryce". Wszystko, co zobaczymy, stanowi cytat z afrykańskiego rytuału, będzie jednocześnie i widowiskiem, i ceremonią.

Z Burkina Faso przyjadą zoomorficzne maski plemienia Nuna, zobaczymy, jak duch maski wciela się w tancerza i przemienia go. Wystąpi grupa tancerzy i pieśniarzy z plemienia Fula z Nigru, reprezentująca tradycję koczowniczo-pasterską, Nyerere Muheme Group z Tanzanii zaprezentują tradycyjną muzykę, którą dziś można usłyszeć w kościele, a która kiedyś towarzyszyła rytuałom obrzezania kobiet z plemienia Wagogo.

Podczas Brave Festival będzie można zobaczyć również tradycje europejskie i azjatyckie.

Wystąpi grupa Akhtar Sharif Arup Vale z Pakistanu, która od 4 pokoleń wykonuje tradycyjną muzykę ‘qawwali'. Charakteryzująca się mistrzowskim polifonicznym stylem wokalnym korsykańska grupa A Filetta wykona sakralne i świeckie hymny. Pojawi się greckie przedstawienie Rinio Kyriazi, oparte na baśniach, kołysankach i lamentacjach.

Specjalnie na zaproszenie Brave Festival przyjedzie wraz z 6 tancerzami autor projektu Break Dance-Uganda, Abramz Tekya, który stworzył społeczny program bezpłatnej nauki tańca dla ugandyjskich dzieci ulicy. Zaprezentują oni mieszankę nowoczesnego stylu tańca - break dance i tradycyjnych tańców plemiennych Ugandy.

Polskę reprezentować będzie wrocławski Teatr Pieśń Kozła ze spektaklem „Lacrimosa".

Podczas Festiwalu zaprezentujemy też obszerny blok filmowy, pokazujący ginące tradycje z całego świata. Wśród nich znajdzie się m.in. retrospektywa dokumentalisty Jeana Roucha. Ponadto w programie Brave Festival: warsztaty filmowe prowadzone przez Marię Zmarz-Koczanowicz, reżysera filmowego i artystę-plastyka oraz Adama Roambę, reżysera pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej. Nie zabraknie też warsztatów tańca break dance oraz warsztatów bębnów i tańców afrykańskich.

Podobnie jak przy dwóch poprzednich edycjach wszystkie wpływy z biletów zostaną przekazane na pomoc bezdomnym dzieciom z Tybetu.

Szczegóły na: www.bravefestival.pl

Tygodnik FORUM jest patronem medialnym Festiwalu.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną