O Polityce

Czy nasze dzieci są przestępcami?

materiały prasowe
1 grudnia 2009

Wraz z Wydawnictwami Akademickimi i Profesjonalnymi oraz Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej zapraszamy do Salonu POLITYKI na dyskusję pt. „Czy nasze dzieci są przestępcami?”

Pretekstem do spotkania jest świeżo wydana przez WAiP książka Lawrence’a Lessiga „Remiks. Aby sztuka i biznes rozkwitały w hybrydowej gospodarce”.

W dyskusji, którą poprowadzi nasz publicysta Edwin Bendyk, wezmą udział: prof. Wiesław Godzic (SWPS), dr Ewa Wójtowicz (ASP w Poznaniu), dr Alek Tarkowski (Creative Commons Polska/ ICM UW) oraz red. Łukasz Gołębiewski (Biblioteka Analiz).

1 grudnia (wtorek), godz. 18.00 w redakcji „Polityki”, ul. Słupecka 6 w Warszawie. Wstęp wolny.

O KSIĄŻCE

„Inspiracją do napisania tej książki jest wojna o prawa autorskie, przez którą ludzie prawomyślni rozumieją nie wojnę przeciwko prawom autorskim prowadzoną przez piratów, lecz wojnę przeciwko piractwu, które „zagraża przetrwaniu” określonych ważnych branż amerykańskiego przemysłu.
Ta wojna ma również ważny cel. Prawo autorskie jest według mnie nie­zbędne, żeby kultura mogła normalnie się rozwijać. Odpowiednio zrów­noważony system jest nieodzowny, żeby zachęcać do pewnych rodzajów twórczości. Bez niego nasza kultura byłaby znacznie uboższa. Mając taki system tworzymy motywacje do produkcji nowych wspaniałych utworów, które w przeciwnym razie by nie powstały.
Jednak, jak wszystkie metaforyczne wojny, wojny o prawa autorskie nie są w praktyce walką o przetrwanie. A w każdym razie nie są walką o przetrwanie ludzi ani społeczeństw, nawet jeśli są walką o przetrwanie pewnych przedsiębiorstw lub, ściślej, pewnych modeli biznesowych. Musi­my mieć więc na uwadze także inne wartości i cele, na które wojna może mieć wpływ. Musimy mieć pewność, że wojna nie będzie kosztować więcej niż jest warta. Musimy mieć pewność, że da się ją wygrać lub że da się ją wygrać za cenę, jaką gotowi jesteśmy zapłacić.
Uważam, że nie powinniśmy prowadzić tej wojny. Uważam tak nie dla­tego, że prawo autorskie jest według mnie nieważne. Przeciwnie, wierzę w pokój, ponieważ koszty tej wojny przekraczają jakiekolwiek korzyści, przynajmniej jeśli rozważy się zmiany w obecnym systemie prawa autor­skiego, które mogą zakończyć wojnę, jednocześnie zapewniając artystom i autorom odpowiednią ochronę.”
Lawrence Lessig w przedmowie

Lawrence Lessig, profesor prawa na Uniwersytecie Stanforda, założyciel Center for Internet and Society (CIS), założyciel i przewodniczący „Creative Commons” Creative Commons. Studiował prawo na Yale Law School, filozofię na Cambridge University, zarządzanie na University of Pennsylvania. Autor Code. Version 2.0 (2007), Wolna kultura (wyd. pol. 2005), The Future of Ideas (2001), Code and Other Laws of Cyberspace (1999).
Więcej informacji o profesorze Lawrence Lessig na: www.lessig.org

Reklama
Reklama