Muzyka popularna 1996
3 listopada 2009

Grzegorz Ciechowski

PASZPORT za oryginalne i twórcze wykorzystanie folkloru w oprawie niebanalnej stylistyki rockowej.

Poeta, wokalista, instrumentalista, flecista, kompozytor, autor tekstów i producent. Urodził się 29 sierpnia 1957 roku w Tczewie. Ukończył polonistykę w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Debiutował w roku 1976 w zespole Jazz Formation (jako flecista). Grał także w duecie Łapka Misia i Res Publika. W 1980r. został liderem powstałej właśnie grupy Republika. Z dnia na dzień zespół został okrzyknięty hitem polskiej muzyki rockowej, trafił na stadiony i listy przebojów. Wspólnie wypromowali wiele przebojów m.in.: "Biała flaga, "Sexy doll", "Kombinat", "Śmierć w bikini" czy "Moja krew".

Jednak latem 1986 roku zespół rozpadł się, a Ciechowski zaczął robić solową karierę jako Obywatel G.C. Tym samym w jego życiu rozpoczął się nowy rozdział. Jego pierwsza solowa płyta zatytułowana była "Obywatel G.C." i zawierała utwory znane już z ostatnich koncertów Republiki oraz radia. Płyta ta w większym stopniu była sukcesem artystycznym niż komercyjnym, świadczyła o rozwoju Ciechowskiego jako autora tekstów i kompozytora. Sukces komercyjny przyszedł wraz z kolejną płytą wydaną w 1988 roku "Tak, tak!". Dwa utwory z tej płyty - "Tak... tak... to ja" i "Nie pytaj o Polskę" - stały się olbrzymimi przebojami.

W 1990 roku w Opolu odbył się koncert gwiazd lat osiemdziesiątych. W "wielkim finale" wystąpiła Republika - zespół został reaktywowany specjalnie na ten koncert. W ten sposób Republika narodziła się ponownie. W latach 90' Ciechowski zajął się produkcją i promocją artystów, którzy na ścieżkę kariery dopiero wkraczali. Został producentem m. in. takich wykonawców, jak: Atrakcyjny Kazimierz, Kasia Kowalska, Krzysztof Antkowiak, Justyna Steczkowska i Katarzyna Groniec.

W roku 1996 ukazała się płyta "ojDADAna" (nagrana pod pseudonimem Grzegorz z Ciechowa). Za album ten został nagrodzony trzema Fryderykami. W ostatnich latach swojego życia Ciechowski pracował dalej z "nowymi twarzami", komponował muzykę do filmów, m.in. do jednej z ostatnich superprodukcji polskiego kina "Wiedźmina", a także pisał teksty, komponował muzykę i grał z zespołem Republika.

Grzegorz Ciechowski zmarł nagle 22 grudnia 2001 roku w jednym z warszawskich szpitali. Jego śmierć przerwała pracę nad wieloma projektami. Zespół Republika zawiesił swoją działalność.

Grzegorz Ciechowski był laureatem wielu prestiżowych nagród. Pośmiertnie otrzymał 4 Fryderyki: dla Kompozytora, Autora i Producenta oraz za Oryginalną Ścieżkę Dźwiękową w "Wiedźminie" oraz Złotą Kaczkę jako najlepszy autor muzyki filmowej, a także Orła 2002 - za najlepszą muzykę do filmu "Wiedźmin". Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał pośmiertnie Grzegorzowi Ciechowskiemu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski jako "zasłużonemu dla Polski wybitnemu artyście".

Rada Miejska Miasta Torunia postanowiła ufundować nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego, która co roku będzie przyznawana młodym twórcom (niekoniecznie muzykom). Wybór laureata powierzony został profesjonalistom, wśród których znajdą się miedzy innymi Jan Jakub Kolski, Marek Niedźwiecki, Jan Wołek czy gitarzysta Republiki, Zbigniew Krzywański i jej manager Jerzy Tolak.


Wybrana dyskografia:

Republika

"Kombinat"/ "Gadające głowy" 1982
"Układ sił"/ "Sexy doll" 1982
"Nowe sytuacje" 1983
"1984" 1983
"Nieustanne tango" 1984
"Sam na linie"/ "Moja krew" 1985
"1991" 1991
"Bez prądu" 1993
"Siódma pieczęć" 1993
"Obejmij mnie Czeczenio" 1995
"Republika marzeń" 1995
"82-85" 1995
"Masakra" 1998
"Biała flaga" 1999
"nowe Nowe sytuacje" 2001
"Republika" 2002

Obywatel G.C.

"Spoza linii świata"/ "Mówca" 1986
"Paryż Moskwa 17:15"/ "Odmiana przez osoby" 1986
"Obywatel G.C." 1986
"Tak! Tak!" 1988
"Citizen G.C" 1989
"Stan strachu" 1989
"Obywatel świata" 1992
"Selekcja" 1993

Grzegorz z Ciechowa

"ojDADAna" 1996


Polityka on Facebook

 

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną