Poddani Bogu
Dzisiaj islam wyznaje półtora miliarda ludzi, nie tylko Arabów. Zawdzięcza to swojej prostocie, ale też różnorodności i dostosowywaniu się do odmiennych kultur.

Monoteistyczna trójca.

Islam jest kontynuacją bliskowschodnich monoteizmów: judaizmu i chrześcijaństwa. Tak jak chrześcijaństwo odwołuje się do judaizmu, islam odwołuje się i do judaizmu, i do chrześcijaństwa. Wspólna im jest wiara w jednego Boga, w anioły i Szatana, w objawienie boskie i proroków, wreszcie w Sąd Ostateczny, raj i piekło. We wszystkich trzech odprawia się modlitwy, obowiązuje post, ważną rolę odgrywa pielgrzymowanie do świętych miejsc, specjalne znaczenie nadaje się rytuałowi inicjacji.

Są różnice, czasem drobne, ale w nich tkwi specyfika każdej z tych religii. Muzułmanie poszczą przez cały miesiąc, modlą się pięć razy dziennie, pielgrzymują do Mekki. Ale Jerozolima jest dla nich równie ważna jak dla chrześcijan i żydów, prorokiem jest nie tylko Mahomet, ale również Abraham, Mojżesz, Noe, Jezus.

Twórcą islamu jest prorok Mahomet (570–632 r.) pochodzący z Mekki (art. s. 12). Nowa religia nazwała się islam, co oznacza podporządkowanie się, poddanie się jednemu Bogu. Człowiek wyznający tę religię to muslim, poddający się Bogu. Od wyrazu muslim pochodzi polskie określenie wyznawcy islamu: muzułmanin (przez francuskie mussulman).

Kalifat i scheda po nim.

Dziedzictwem po proroku Mahomecie był kalifat. Termin kalif, po arabsku chalifa, oznacza następcę, oczywiście Proroka. Wprawdzie kalifowie nie byli potomkami Mahometa, ale należeli do elitarnego plemienia Kurajszytów, z którego Prorok się wywodził.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną