Sun Yat-sen
Sun Yat-sen. Fotografia z 1911 r.
AN

Sun Yat-sen. Fotografia z 1911 r.

Ochrzczony doktor medycyny. Przyszedł na świat w 1866 r. w wiosce Cuiheng, powiecie Xianshan, prowincji Guangdong w południowo-wschodnich Chinach. Wywodził się z ubogiej chłopskiej rodziny, wciąż hołubiącej wspomnienia wielkiego powstania Tajpingów (1851–64), które omal nie obaliło dynastii Qing. W 1879 r. dwunastoletni Sun Yat-sen trafił do świata całkowicie odmiennego od chińskiej rzeczywistości, a to za sprawą starszego brata, który przed laty wyemigrował za chlebem; osiedlił się na Hawajach, gdzie założył własny biznes. Dobrze się urządziwszy, ściągnął brata do siebie.

W szkole misyjnej, a następnie w college’u w Honolulu młody Sun doskonale opanował język angielski, zainteresował się chrześcijaństwem i przesiąkł do cna zachodnimi obyczajami. Dość powiedzieć, że nabrał m.in. awersji do ryżu. Po trzech latach powrócił do ojczyzny, a wkrótce przeniósł do należącego już wtedy do Wielkiej Brytanii Hongkongu, gdzie podjął studia w brytyjskim Medical College.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj