Wśród książek o Trzeciej Rzeszy
Krótki przewodnik po literaturze przedmiotu
Rzadko który okres historyczny doczekał się tak obszernej i różnorodnej literatury przedmiotu, jak dzieje Trzeciej Rzeszy.
Leszek Zych/Polityka

Rzadko który okres historyczny doczekał się tak obszernej i różnorodnej literatury przedmiotu, jak dzieje Trzeciej Rzeszy.

Syntezy. Rzadko który okres historyczny doczekał się tak obszernej i różnorodnej literatury przedmiotu, jak dzieje Trzeciej Rzeszy. Polski czytelnik, poszukujący książek wartościowych i jednocześnie interesująco napisanych, stanie raczej w obliczu trudności z wyszukaniem na księgarskich i bibliotecznych półkach prac ważnych, przydatnych i kompetentnie opracowanych. Zbyt dużo bowiem mamy książek powierzchownych, rojących się od błędów, napisanych w pośpiechu, na siłę sensacyjnych.

Na początek wypada odnotować popularne, wciąż warte lektury, choć w wielu miejscach przestarzałe opracowanie Franciszka Ryszki „Noc i mgła. Niemcy w okresie hitlerowskim” (1962; ostatnie wydanie 1997). Ten nieżyjący już znawca narodowego socjalizmu jest też autorem fundamentalnego, lecz wymagającego uważnej lektury studium „Państwo stanu wyjątkowego. Rzecz o systemie państwa i prawa Trzeciej Rzeszy” (1964; wyd. 2 zmienione, 1974; wyd. 3, 1985) czy wciąż inspirujących „U źródeł sukcesu i klęski.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj