Pomocnik Historyczny

Pole walki

Gdzie walczyli powstańcy

Powstańcze stanowisko karabinu maszynowego Powstańcze stanowisko karabinu maszynowego Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie objęło z powodzeniem Śródmieście wraz z Powiślem i przylegającym od wschodu tzw. Górnym Czerniakowem (czyli Powiślem Czerniakowskim). Opanowano też Mokotów (osłaniany przez słabo zabudowane tereny Sadyby), ponadto Żoliborz oraz Starówkę. Stosunkowo rozległe terytoria Woli, które zajęto w pierwszych godzinach walki, trzeba było ostatecznie opuścić pod naciskiem Niemców 11 sierpnia.

Po upadku Woli i dwóch punktów oporu na Ochocie (tzw. Reduty Kaliskiej i Reduty Wawelskiej – 11 sierpnia) granice polskiego stanu posiadania ustabilizowały się w przeciągu kilku tygodni. Centralną dzielnicą powstańczej Warszawy było więc Śródmieście, przed powstaniem najgęściej zabudowana i najbardziej zaludniona dzielnica Warszawy. Przed wojną na 18 km kw. zamieszkiwało ok. 550 tys. ludzi, 60 proc. stanu ludności całego miasta. W czasie okupacji mieszkało tu i pracowało tysiące Niemców i volksdeutschów – byli oni zgrupowani przede wszystkim w tzw. dzielnicy niemieckiej, która częściowo została włączona do terytorium powstańczego. To właśnie ten rejon uważany był przez AK za niezwykle trudny do zdobycia, a przez specjalistów od ochrony porządku publicznego za szczególnie trudny w pacyfikowaniu elementów wywrotowych, którymi w tym wypadku byli Niemcy.

Powstańcze Śródmieście składało się z dwóch części: północnej (do której przylegało Powiśle) i południowej (do której przylegał Górny Czerniaków). Północ i Południe rozdzielone były Al. Jerozolimskimi, które pozostawały pod silnym ostrzałem Niemców. Łączność między dzielnicami była utrzymywana przez cienką linię przekopu, biegnącą przez Aleje, zwane wówczas Alejami Sikorskiego.

Pomocnik Historyczny „1944. Powstanie Warszawskie” (100083) z dnia 07.07.2014; Powstanie; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Pole walki"
Reklama