Powstanie w listach żołnierza Kedywu
Stanisław J. Sosabowski, ps. Stasinek, przed Oddziałem A Kedywu
AN

Stanisław J. Sosabowski, ps. Stasinek, przed Oddziałem A Kedywu

Stanisław J. Sosabowski, ps. Stasinek, syn gen. Stanisława Sosabowskiego (podczas wojny dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej), lekarz wojskowy, należał do grona najaktywniejszych żołnierzy warszawskiej dywersji. Jako dowódca grupy żoliborskiej Oddziału Dyspozycyjnego A Kedywu Okręgu Warszawskiego AK od marca 1943 r. przeprowadził niejedną akcję bojową. Cieszył się ogromną sympatią i uznaniem swoich podwładnych oraz zwierzchnika – Józefa R. Rybickiego, ps. Andrzej, szefa Kedywu OW.

Obaj należeli do grona tzw. starych konspiratorów. Znali się już przed wojną. Po jej zakończeniu regularnie ze sobą korespondowali. Sosabowski, namówiony przez Rybickiego, w połowie lat 70. spisał wspomnienia w formie listów. Dwa ostatnie poświęcił powstaniu.

Oddział Dyspozycyjny A przystępował 1 sierpnia do walki znakomicie jak na warunki panujące wówczas w warszawskiej AK wyszkolony i uzbrojony. Na ok. 70 osób każdy miał broń palną, zdecydowana większość przynajmniej parę starć z Niemcami za sobą czy też akcji w typie wysadzenia pociągów.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj