Rozkaz: zniszczyć miasto

Wysiedlenie i zemsta
Gehenna ludności nie skończyła się wraz z kapitulacją. W ciągu kilku dni wszystkich zmuszono do opuszczenia Warszawy. Jedni trafili do Auschwitz, innych wywieziono w głąb Rzeszy. Następnie miasto, już i tak zniszczone, zamieniono w ruiny.
Ewakuacja ludności cywilnej po upadku powstania, okolice Polnej i Politechniki
PAP

Ewakuacja ludności cywilnej po upadku powstania, okolice Polnej i Politechniki

Ewakuacja. Decyzja o masowym i zorganizowanym wysiedlaniu została podjęta na mocy Układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Niemcom zależało na jak najszybszym zlikwidowaniu oporu w stolicy, dlatego w umowie kapitulacyjnej gwarantowali ewakuację mieszkańców oszczędzającą im zbędnych cierpień. W praktyce odbyło się to inaczej.

Operacja składała się z trzech etapów. Pierwszy obejmował Warszawę, która podlegała całkowitej ewakuacji (szacuje się, że wysiedlono ok. 550 tys. osób). Drugi dotyczył miejscowości podwarszawskich i zakładał ewakuację częściową (ok. 150 tys. osób). Ostatni, obejmujący terytorium dystryktu warszawskiego, polegał na celowym przerzedzeniu ludności przez wysyłanie zdolnych do pracy na roboty do Rzeszy.

Większość ocalałych mieszkańców Warszawy, głównie ze Śródmieścia, opuściła miasto na początku października. Niemcy w pośpiechu wypędzali ludność z budynków. Dawali mieszkańcom tylko kilka minut na spakowanie takiego bagażu, który nie utrudni im marszu. 9 października gen. Leopold Okulicki w depeszy do Londynu zanotował: „Ewakuacja ludności odbyła się w strasznych warunkach”. Jako ostatnich wysiedlono rannych i chorych wraz z personelem szpitalnym, członków PCK i Cywilnej Obrony Przeciwlotniczej oraz proboszczów warszawskich parafii. Od 25 października zaczął obowiązywać rozkaz zabraniający osobom cywilnym przebywania na terenie stolicy.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną